Robotik Cerrahi İle Obezite Ameliyatı

17.10.2012
42
Robotik Cerrahi İle Obezite Ameliyatı

Doç. Dr. Umut BarbarosObezite ameliyatları artık Robot Da Vinci ile daha güvenli bir şekilde yapılabiliyor. Daha az yara izi, daha az kanama ve daha az ağrı demek olan ve bir kaç küçük kesiden yapılan robotik cerrahi ameliyatlarında bir ilk gerçekleşti.

Doç.Dr. Umut Barbaros
İstanbul Tıp Fak. – Genel Cerrahi A.B.D. Öğr. Üyesi

Obezite tüm dünyada ve Türkiye’de her geçen gün artıyor. Diyetle- sporla kilo veremeyen, vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olanlara cerrahi öneriliyor.

Robotik cerrahi ile göbek deliğinden dünyada ilk kez ülkemizde gerçekleştirilen ‘Biliyopankreatik diversiyon’ ameliyatı genellikle vücut kitle indeksi 50 ve üzerindeki hastalara yapılıyor. Burada temel felsefe incebağırsaktaki emilimi bozmaktır. Ameliyat sonrası takip çok önemlidir. Sadece yağların emilimi bozulmaz. Protein, demir ve vitamin emilimi de bozulur. Ameliyat sonrası başarı oranı çok yüksektir. Vücut kitle indeksi 50’nin üzerinde olan hastalarda uygun seçimdir. Bu ameliyat sonrası hastaya yemek yemesi söylenir. Hem yemek yer hem de kilo verilir. Protein alımı sıkıntılı olan hastalarda bu ameliyat yapılmamalıdır. Hastaya et yemek zorundadır.

Robot teknolojisi; tek delikten cerrahiyi hem uygulanabilir kılar hem de yaygınlaşmasını sağlar.

Göbek deliğinden uygulanan ameliyatlar karında açılan 4-5 delikten yapılan laparaskopik cerrahiye göre bazı avantajlara sahiptir. En önemlisi karın duvarına yapılan cerrahi travma ve yara yeri enfeksiyon riski en aza iniyor. Bundan önemlisi ameliyat sonrası ağrı minimum oluyor. Her ne kadar kozmetik fayda çok göze alınmamalı dense de sadece göbekten yapılan cerrahi girişimlerde bir ay sonra karında iz kalmıyor. Zaten bu yüzden bu tekniğe ‘‘no scar surgery’’ (izsiz ameliyat ) da deniyor.

Hasta ameliyat sonrası yiyerek kilo verebilir ve diyabet, tansiyon gibi hastalıklardan da kurtulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.