Sağlıklı Kış = Güçlü Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Kış = Güçlü Bağışıklık Sistemi

beta glukan, Sağlıklı Kış = Güçlü Bağışıklık Sistemi, soner dileklen, vücut direnci, grip, soğuk algınlığı, bağışıklık sistemi, c vitaminiAni hava sıcaklıkları değişimi ve kış mevsiminin soğuk yüzünü iyice hissettirmesi insanların hastalıklara karşı vücut direncini de etkiledi. Grip, soğuk algınlığı vakalarındaki artış, iş gücü kayıplarını da beraberinde getirdi.

Dr. Soner Dileklen 

İç Hastalıkları Uzmanı

Grip virüsünün vücuda girmesi ile başlayan hastalık genellikle 7-10 günde iyileşme ile sonuçlansa da bazen sinüzit bronşit veya zatürre gibi bazı ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Salgınlardan korunmak çok önemlidir ve alınacak basit önlemlerle hastalıklardan korunmak mümkündür. Ancak vücut bağışıklık sistemini her dönem kuvvetli tutmak gerektiğini unutmamak şartıyla…
*Dengeli beslenin
Vücudun ihtiyacı olan protein karbonhidrat yağ ve vitaminler yeterli olarak alınmazsa vücut direnci düşer ve solunum organları mukoza hücreleri de bu durumdan etkilenir.
*Yeterli miktarda su için
Solunum mukoza hücrelerinin nemli olması virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalıdır.
*Düzenli spor yapın
Sağlıklı yaşamın bir parçası olan spor grip veya soğuk algınlığından korunmak için de çok önemlidir. Yetişkin biri için haftada 3 gün günde 1 saat olmak üzere spor yapılması faydalıdır.
*Stresten uzak durmaya çalışın
Stres vücut direncini azaltarak hastalıklara davetiye çıkaran en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle çeşitli yollar ile stresten uzaklaşmak sağlıklı kalmayı da beraberinde getirecektir.
*Sigara içmeyin
Sigara da aynı stres gibi vücut direncini azaltır. Ayrıca virüs yüklü damlacıklar sigara içilen ortamlarda dumana yapıştıkları için hastalık yapıcı özellikleri artar.
*Kalabalık yerlerde kendinizi korumaya çalışın
Toplu taşıtlar sinema tiyatro gibi kalabalık yerlerde grip olan bir kişinin aksırması ile virüsler büyük bir hızla ( 160 km/saat ) hareket ederek 3- 4 metre uzağa yayılabilir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek temizliğe özen göstermek gibi basit tedbirler ile gripten korunabilirsiniz.
*Düzenli uyuyun
Bir gece uykusuz kalındığında virüslere karşı savaşan vücut hücreleri yarı yarıya azalmaktadır.
*Aşırı sıcak ortamlardan kaçının
Özellikle kış mevsiminde daha çok kapalı ve sıcak ortamlarda bulunmak solunum mukoza hücre zarlarının kurumasına neden olacağından virüslerin vücuda girişini kolaylaştırabilir.

*Bol C vitamini (1 gr ) ve  BETA GLUCAN   takviyesi yapılmalıdır

Beta Glucan  Ve Bağışıklık Sistemindeki Yeri

Beta-Glucan “Saccharomyces cerevisiae” yani ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen polisakkarit lif yapısında bağışıklık sistemini güçlendiren tamamen doğal bir maddedir. 
     

Bağışıklık cevabını artırarak vücut savunma hücrelerinin patojenleri daha etkili şekilde yok etmesini sağlar ve sıklıkla hastalıkları önler, kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesini sağlar. Özellikle virüs ve bakterilerin vücuda girmelerinden sonra ilk savunma gücü olan makrofajların  aktivasyonlarını  sağlar daha sonra da T ve B lenfositlerin enfekte bölgeye göç etmesinde yardımcı olur.
Oksijen kullanan her canlı; nefes alma işlemi sırasında ‘Serbest radikaller’ olarak bilinen moleküller üretirler. Serbest radikaller yaşam için gereklidir. Ancak kontrolsüz bırakılırsa hücreler daha çok serbest radikal üretir ve böylece hücrelerin savunma mekanizmaları daha yorgun hale gelir.
Serbest radikallerden tamamen uzak kalabilmek olanaksızdır. Böcek öldürücüler, endüstride kullanılan kimyasal maddeler, işlenmiş gıdalar, sigara dumanı, güneşin zararlı U.V ışınları veya alkolün vücuda girmesi vücudumuzda serbest radikallerin açığa çıkmasına neden olur. Ayrıca, zihin ile beden stres altında kaldığında da büyük oranlarda serbest radikal üretimi olur.
Kısaca serbest radikaller, bedenimizdeki hücreleri parçalayarak yaşlanmaya ve vücut direncimizin zayıflaması sonucunda da hastalıklara yol açan, tahrip edici moleküler yapılardır. Kısacası vücutta hücreler düzeyinde yapının bozulmasına neden olabilen zararlı maddelerdir. Kanserde basit grip enfeksiyonuna kadar birçok rahatsızlıkta olayın tetikleyicisi serbest radikallerdir.
Ekmek mayasından elde edilen doğal bağışıklık güçlendirici bir madde olan Beta-Glucan ise; vücudumuzu serbest radikallerin zararlı etkilerini yok etme gücüne sahiptir.  Böylelikle hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlayarak kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesini sağlar.
Uzun süreli kronik stres de bağışıklık sistemini zayıflatıp, sağlığımızı tehdit eden durumlara neden olabilir. Bu da ;

Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini azaltır. İnsanların üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığını 3-5 misli artırır. Kanser oluşumunda artışa sebep olabilir. Genel vücut eklem ve kas  ağrılarını artırabilir. Kalp krizi riskini artırır. Yorgunluğa, halsizliğe  yol açar. Metabolizmayı bozarak yaşlanmayı hızlandırır.

Doğal bağışıklık güçlendirici Beta-Glucan ;

Stres gibi bağışıklık sistemini zayıflatan faktörlere karşı vücut direncini artırır. Böylelikle hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlayarak kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesini sağlar. Kronik stres nedeniyle vücut direnci zayıflamış ve buna bağlı olarak sık enfeksiyon geçiren kişilerde de vücudun hastalıkla mücadelesini kolaylaştırır.

 Yaşlılık çizgilerinin % 90’ının yaşam biçimi, hava kirliliği, alkol, sigara, güneşin U.V ışınları gibi çevresel faktörler etkisiyle oluştuğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu çevresel faktörler; vücudumuzda normal olarak oluşan  ‘Serbest Radikaller’in  daha da artmasına neden olur.
Derimiz; bağışıklık sistemimizin en önemli kısmını oluşturur ve derimizde bulunan, bağışıklık sistemimizin ilk hücreleri de diyebileceğimiz ‘Langerhans hücreleri ‘ U.V ışınlarının zararlı etkilerine karşı son derece duyarlıdır. U.V ışınlarıyla kısa süreli de olsa bir karşılaşma; derideki bazı Langerhans hücrelerinin kaybına yol açar ve bağışıklık cevabının oluşmasındaki ilk hücrenin tahribatı, bağışıklık sisteminin geri kalan kısmını da zora sokar.
Sonuçta; bronzlaşmış bir deride U.V ışınları; Langerhans hücrelerinin yok olmasına dolayısıyla bağışıklık sisteminin baskılanmasına sebeb olur. Dolayısıyla deri kanseri ve enfeksiyon sıklığında bir artış gözlemlenir.
Beta-Glukan ise ;

Derimizi; güneş ışınlarının açığa çıkardığı serbest radikallerden arındırarak cildimizdeki yaşlanma hızını azaltır. Langerhans hücreleri (cilt savunma hücreleri )  üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak özel maddeler salgılamasını sağlayarak, cildin yenilemesine yardımcı olur.

Beta-Glucan’ın birincil etkisi makrofaj aktivasyonu sayesinde özellikle yaşlanmış bir deride tamamen fonksiyonel savunma hücrelerini arttırarak hem cildin yeniden yapılanmasını sağlarken hem de vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırırlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.