Sağlıklı Vücut İçin Dengeli Beslenmek Yetmiyor

Sağlıklı Vücut İçin Dengeli Beslenmek Yetmiyor

Vücudumuz için gerekli vitaminleri yediklerimizden ve içtiklerimizden yeteri kadar alabiliyor muyuz? Ya da ihtiyaç duyduğumuz vitamini alabilmek için o vitamini içeren besinden ne kadar yememiz gerekiyor?

Prof. Dr. Erdem Yeşilada

Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Uzmanı

Araştırmaya göre sağlıklı saçlara sahip olmak için gerekli olan ve güçlü antioksidan özelliğe sahip Proantosyanidinleri bolca içeren üzümün faydalarından yararlanmak için günde 35 kilogram üzüm yenmesi gerekiyor. Uzmanların bu besini içeren besin desteklerini günde 3 adet önerdikleri göz önünde bulundurulursa günde ancak 105 kilogram yaş üzüm yenmesi ile gerekli fayda sağlanabiliyor. Kuvvetli antioksidan etkili ve kansere karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip E vitaminini ise önerilen miktarda alabilmek için meyvelerden 48 adet elma yemek gerekiyor. Ya da bir başka E vitamini kaynağı bademden 1 kilogram tüketmek gerekiyor. Bu durumda yüksek kalori değerine sahip olan bademin 1 kilogramı ile vücuda 6000 kalori gibi yüksek bir kalori girişi söz konusu oluyor.

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN 10 KİLO SARIMSAK ÇİĞNEMEK GEREKİYOR

Yine bağışıklığı güçlendirilmesinde yararları bilenen sarımsağın etkilerinden yararlanmak için 10 kilogram sarımsağın çiğ olarak çiğnenmesi gerekiyor. Uzmanlar vücut tarafından sentezlenmeyen Omega–3 yağ asitlerinin mutlaka dışarıdan alınması gerektiğini ve haftada en az 3 defa uygun özellikte balık yenilerek ihtiyaç olan miktarın karşılanabileceğini belirtiyor. Günümüz beslenme koşullarında ise bu mümkün olamadığından dışarıdan besin desteği uygulanması öneriliyor. C vitamini alımında da miktar kadar bir başka dikkat edilmesi gereken konu da C vitamini içeren turunçgillerin zamanından önce toplanarak içeriğinde ki bileşenlerin tam oluşmamasıdır. Hasat mevsiminden önce toplanan turunçgiller nedeniyle ne kadar tüketilse tüketilsin ihtiyaç duyulan C vitamini alınamıyor.

VİTAMİN BİTKİNİN EKSTRAKTINDAN ALINIYOR

Kurutulmuş bitkilerden özel yöntemler kullanılarak elde edilen bitki özütlerine “Ekstrakt” deniyor. Bitkilerin içeriğindeki etken maddelerin, bitkinin kütlesel oranına göre az oluşu insanları ekstrakt elde etmeye yöneltmiştir. Yani herhangi bir hastalığın tedavisi için gereken madde bildiğimiz bir bitkide bulunuyor. Ama 1 kilogram bitkide örneğin 2 miligram etken madde oluyor. Bize ise tedavi için 100 miligram gerekiyor. Bu durumda hastanın 50 kilogram bitkiyi yemesi ya da kaynatıp içmesi gerekiyor. Bu bakımdan bitkide bulunan etken bileşenlerin ayrılarak yoğun bir şekilde uygulanması akılcı bir yaklaşım oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.