Sağlıklı Yaşam Sırrı Ceviz

Sağlıklı Yaşam Sırrı Ceviz

Yapılan araştırmalar sonucunda, bir kişinin beslenmesine ceviz dâhil edildiğinde, kalp hastalığı olanlara fayda sağlanmasının yanı sıra gelişme riskinin azaldığı gözlemlendi.

Dr. Baha Aydoğ

İç Hastalıkları Uzmanı

Ceviz ve ceviz yağında bolca bulunan a-Linolenik Asit (ALA) alan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına (CVD) yakalanma riskinin azaldığı Advances in Nutrition dergisinin 14 Kasım 2014 tarihli sayısında çıkan bir makalede yayınlandı. Pennsylvania State University, Beslenme Bilimleri Bölümünden Ordinaryüs Profesör Penny Kris-Etherton ve Jennifer A. Fleming bu sonuca ulaştı.

ALA ile ilgili bilgimiz son 10 yılda arttı

ALA’nın kalp damar hastalıklarında sağladığı yararlar konusundaki bilgimiz son on yılda gözle görünür ölçüde ilerledi, mevcut verilere bakıldığında, ALA kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor. Kalp hastalığını önlemek için neler yapılabileceğini öğrenmek, herkes için önemli ve anlamlıdır.

Fleming ve Kris-Etherton; bitkiden elde edilen, ceviz ve ceviz yağında bulunan ALA’nın CVD’nin önlenmesinde deniz ürünlerinde bulunan eicosapentaeonic asit (EPA) ile docosahexaenoic asit (DHA) ile kıyaslanabilecek ölçüde rol oynadığını tespit etti.

2010 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Beslenme Kılavuzları Danışma Komitesi, toplam günlük kalori ihtiyacı içerisinde yüzde 0,6-1,6 oranında ALA alımını tavsiye etti. Bununla birlikte, Fleming ve Kris-Etherton; yaptıkları araştırmada mercek altına alınan bulgulara göre, daha yüksek oranda ALA alımının kalp-damar sağlığına daha da faydalı olabileceğini ortaya koydular. En ideal miktarın belirlenmesi için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç olduğunu önerdi.

Kalp Krizinde Avrupa Birincisiyiz

22 Avrupa ülkesinde CVD’ye yakalanma sıklığının araştırıldığı Euroaspire III adlı çalışmada, 50 yaş altı kişilerde görülen ölümcül kalp krizlerinde, Türkiye’nin Avrupa’daki en yüksek orana sahip olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de her on kişiden dördü bir şekilde “kalp ve damar hastalıkları” nedeniyle hayatını kaybedecek. 2020 yılına kadar, Türkiye’de yılda toplam 400 bin kişinin kalple ilgili rahatsızlıklardan hayatını kaybetmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan  Beslenme Rehberlerinde de, cevizin tekli doymamış yağ asitlerinin yanı sıra omega 3 yağ asidi bakımından da zengin. Bu gıdalar kalp hastalığı ve kanser riskini azaltır.

Türkiye’de günlük hayatta, bilhassa sağlığımızı, kalbimizi ve tansiyonumuzu olumsuz etkileyen strese karşı vücudumuzun verdiği tepkileri, gıdaların gerçekten olumlu yönde nasıl etkileyebileceğini kanıtlıyor. ALA bakımından zengin gıdaların vücudumuzun ve hayatımızın hemen her yönü için iyileştirici etkileri olduğunu biliyoruz. Bundan sonra, strese gireceğinizi hissettiğinizde fast-food, şekerleme ve geçici olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan diğer her şeyden uzak durun. Bunlar yerine, bir avuç ceviz tüketin. Stresinize, kalbinize ve genel olarak sağlığınıza iyi gelir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.