Sıcaklarda Kırım Kongo Alarmı

Sıcaklarda Kırım Kongo Alarmı

Genellikle yaz aylarında görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi kene kaynaklı hastalıktır. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte kendisini göstermeye başlar. Spesifik bir tedavisi yoktur. Tedavi semptomlara yönelik ve destek niteliğindedir. 

Doç. Dr. Servet Öztürk

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm.

Keneler doğada özellikle kırsal kesimde çok yaygın canlılardır ve bazı hastalıklar için risk oluşturabilmektedir. Özellikle son yıllarda Kırım Kongo Kanamalı ateşi, Tularemi, Lyme hastalığı en sık görülen kene kaynaklı hastalıklardır. İlkbahar-yaz aylarında kırsal kesimde insanların daha sıklıkla bulunmasından dolayı bu hastalıklar daha sık görülmektedir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nasıl Bulaşır?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kene tutunması ile bulaşan başlangıçta gribal semptomlarla başlayıp ağır kanamalı hastalığa ilerleyebilen, ölümcül olabilen hastalıktır. İnkübasyon dönemi olarak tanımlanan virüsün bulaşması ile semptomların başlaması arasındaki süre 1 ile 14 gün arasında olabilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Belirtileri Nelerdir?

Başlangıç semptomları ateş yüksekliği, baş, kas ve boğaz ağrısı, gözlerde kızarıklık, karın ağrısı, bulantı- kusma ile başlar. İlerleyen ağır vakalarda vücudun değişik bölgelerinde kanama ile seyredebilir. Özellikle ilkbahar/yaz aylarında meydana gelen gribal semptomlara kırsal bölge seyahati öyküsü varsa Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı akılda tutulmalıdır. Spesifik bir tedavisi yoktur ancak tedavi semptomlara yönelik ve destek tedavisidir.

Kırsal Kesimlerde Sık Karşılaşılıyor!

Ülkemizde vakaların büyük çoğunluğu (yüzde 95) İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey bölgesinden, özellikle de Tokat, Sivas, Çorum ve Erzurum’dan gelmektedir. Spesifik tedavisi olmaması nedeniyle en önemli tedbir riskli bireylerin kendini kenelerden korumasıdır.

Kırsal bölgede çalışan veya ziyarete giden kişilerin açık renkli kıyafetler giymesi, uzun kollu giyecekler tercih etmesi, çoraplarını pantolonun üzerine çekmesi, kırsal bölge ziyaretinden sonra vücudunu kapsamlı kene tutunması açısından kontrolü önerilir.

Kene Tutunması Sonrası Tedavi ve Süreç Nasıldır? 

Kene teması saptanması durumunda sağlık tesisine başvurarak kenenin uzaklaştırılması, gerekirse tetkik edilmesi ve 10 günlük semptom takibine alınması önemlidir.

Akdeniz diyeti ile beslenin, sigara ve alkolden uzak durun, fiziksel olarak aktif olun, dostluklar kurun, erişkin yaş aşılamaları için doktora başvurmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.