Şiddetli Adet Sancısı Hastalık Habercisi Mi?..

17.10.2012
21
Şiddetli Adet Sancısı Hastalık Habercisi Mi?..

Op. Dr. Selma LaçinKadınların yarısından fazlası için adet dönemi az ya da çok ağrılı geçer. Yaklaşık her 10 kadından birinde adet dönemindeki sancı “çok şiddetli” olup 1-3 gün boyunca iş göremeyecek kadar kötü hissetmesine, hatta yatağa bağlanmasına neden olur.

Op. Dr. Selman Laçin
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Eğer ağrı kesiciler yeterli gelmiyorsa jinekolojik muayene şarttır; çünkü bu durum başka hastalıkların habercisi olabilir…

Adet ağrısı, kramp tarzında bele, kasıklara bazen de bacaklara vurabilen şiddetli bir ağrıdır. Ayrıca bazı kadınlarda adet ağrısına bulantı, kusma, sinirlilik, kabızlık, sık idrara çıkma gibi şikayetler de eklenebilmektedir. “Sancılı adet” aslında normal adet görme mekanizmasının bir parçası olan rahim kasılmalarının kadın tarafından aşırı ağrı şeklinde hissedilmesidir. Adet kanamasının çok aşırı olmaması ve kan kaybının kısıtlanması için adet döneminde rahim bir miktar kasılır. Ancak bazı kadınlarda bu kasılmaların şiddeti gerçekten de fazladır. Kasılmaları sağlayan, rahimde bölgesel olarak salgılanan maddelerdir. Ağrının nedeninin bu maddelerin aşırı miktarda salgılanması ya da kadında bu maddelere karşı oluşan ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı olduğu düşünülmektedir. Tedavide bu maddelerin oluşumunu engelleyen ağrı kesiciler kullanılır. Adet sancıları ağrı kesicilerle kontrol altına alınabiliyorsa ve başka öne çıkan bir belirti yoksa jinekolojik muayene çok gerekli değildir. Ancak adet sancılarının şiddeti artar ve genel iyilik halini etkilemeye başlarsa, sıradan ağrı kesicilerle kontrol altına alınamaz. Ağrıların işgücü kaybına neden olduğu bu gibi durumlarda mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılarak gereken tedavi uygulanmalıdır. Jinekolojik muayenenin amacı, adet sancısının farklı ve önemli bir nedenle ortaya çıkıp çıkmadığını saptamaktır. Burada da genellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen ikincil(sekonder dismenore) adet ağrısı denilen sebepler sözkonusudur.

Adet Sancısı Nedenleri
-Endometriozis (Rahmin en iç tabakasının rahim dışı bir bölgede veya rahmin dış tabakalarında bulunması)
-Rahim ağzında darlık
-Rahim tümörleri
-Rahmin farklı pozisyonlarda olması(Özellikle arkaya doğru belirgin olarak dönük olması)
-Rahim ve komşu organların iltihabi hastalıkları
-Psikolojik sebepler

Doğum Kontrol Hapları Adet Sancısını Önleyebilir…
Adet sancısı ile yumurtlama arasında yakın bir ilişki vardır. Ağrı kesicilere cevap alınamayan durumlarda doğum kontrol hapları ile yumurtlamanın ortadan kaldırılması, adet sancısını sorun olmaktan çıkarabilir.
Bu tedaviden de fayda görmeyen kadınlarda ileri inceleme için laparoskopi adı verilen yöntemle karın boşluğu incelenir. Bazen geçirilmiş operasyon veya iltihaplara bağlı yapışıklıklar da ağrı sebebi olabilir. Bu gibi durumlar saptanırsa laparoskopi anında gerekli tedavi cerrah tarafından uygulanır.

Adet Sancısına Psikolojik Muayene
Adet sancısı oluşumunun psikolojik yanından şüphelenildiği durumlarda ise doktor önerisine göre psikiyatri konsültasyonu da gerekebilir.

Sonuç olarak, özellikle daha önce olmadığı halde sonradan ortaya çıkan ve zaman içersinde artış gösteren adet sancılarında jinekolog muayenesi şarttır.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.