Klimaya Bağlı Yaz Zatürresi

Klimaya Bağlı Yaz Zatürresi

Aşırı sıcak hava klima kullanımını da artırır. Ev-işyerlerinde serinlemek için açılan klima-havalandırmalar halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoniye neden olur.

Prof. Dr. Şevket Özkaya

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Kışın grip yazın da zatürre sık görülür. Klima sularında üreyen Legionella bakterisi ile insanlarda yaz zatürresine sebep olur. Özellikle kronik rahatsızlığı olanlarda ölümcül olabilir.

Klimaların havalandırılmasıyla beraber insanlar lejyoner bakterilerini akciğerlerine alır klima pnömonisi ya da yaz zatürresi adı verilen hastalığa yakalanır. Bu özellikle kronik astım, KOAH ve kanser hastalarında ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Klima temizliği önemlidir…

Klima zatürresi grip gibi belirgin değildir. Eklem ağrıları, ateş, halsizlik, ishal gibi hafif soğuk algınlığı belirtileriyle seyrettiği için de hemen anlaşılmayabilir. Özellikle kronik hastalığı olanlarda hayati sonuçlar doğurabilir.

Ani ısı değişikleri örneğin sıcaktan soğuya ve klimalara maruz kalmakla oluşan belirtiler korona ile de karışabilir. İnsanlar özellikle kapalı yerlerde kendilerine dikkat etmelidir. Klima ayarları 22 derecenin altına düşmemelidir. Özellikle de bu ısı değişimlere uzun süre maruz kalınmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.