Sığ Suya Balıklama Atlama

Sığ Suya Balıklama Atlama

Sıcak havalarda sığ sulara balıklama atlama sırasında boyun omurgası hasar görür, kırık ve çıkık meydana gelebilir.

Prof. Dr. Gülçin Gülşen
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Derinliği bilinmeyen sığ sulara balıklama atlama sırasında alnını su altındaki sert zemine çarpan kişilerde boyun omurgası hasar görüyor, kırık ve ya çıkık meydana geliyor.

Özellikle gençler denize girmek için çok istekli ve heyecanlı davranır. Fakat dikkatli olunmazsa beklenmedik kazalar meydana gelebilir. Bu kazaların başında sığ suya atlama sonucu oluşan omurilik yaralanmaları geliyor.

Zedelenme sadece omurgada kalmıyor, omurgayı oluşturan omurilik içindeki sinirler zarar görüyor ve sonucunda felç ortaya çıkıyor.

Adrenalin Tutkunu Gençler, Tatiliniz Kabusa Dönüşmesin

Özellikle adrenalin tutkunu gençler uyarı ve güvenlik önlemlerini dikkate almadan aktivitelerde bulunuyorlar, bunun sonucunda da istenmeyen kazalar meydana gelebiliyor. İki metrenin altında sığ ve bilinmeyen sulara çivileme atlamak ömür boyu tamir edilemez omurilik yaralanmalarına neden olabiliyor.

Kıyılarda var olan uyarı levhalarının hatırlattığı kurallara mutlaka uyulmalı. Nasıl ki günlük yaşamda sağlımıza dikkat eder bazı davranışlardan kaçınırız, tatili her anlamda özgürlük kabul ederek ömür boyu çekeceğimiz sağlık sorunlarıyla baş başa bırakacak davranışlardan da kaçınılmalı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.