Sigaraya Hipnozla Son

Sigaraya Hipnozla Son

Sigarayı bırakmak için etkili yöntemlerden birisi de hipnoz. Bırakma kararı, sigaraya son vermede önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, alışkanlığın beyinden silinip atılması gerekliliğine dikkat çekiyor.

Dt. Ali Eşref Müezzinoğlu

Diş Hekimi

Sigara bırakmada hipnozun etkili bir yöntemdir. Öyle ki bu yöntemle başarı oranı yüzde 90’lara kadar ulaşıyor.

Kişinin yaşam kalitesini artırmak ve yaşam süresini uzatmak adına verilebilecek en önemli kararlardan biri. Kullanıcılar ise sigaranın zararlarını biliyor ancak söz konusu bırakma olduğunda yeterli iradeyi maalesef gösteremiyor.

Günümüzde sigara içmenin gereksiz bir alışkanlık olduğu, sağlığa zarar verdiği ve kişiyi ikinci sınıf bir vatandaşa dönüştürdüğü kabul edilmekle birlikte dünyada her yıl sigaraya bağlı yaklaşık 4,9 milyon insan yaşamını yitiriyor. Salgın bu şekilde devam ederse 2020 yılında sayının 10 milyona ulaşması bekleniyor. Gidiş karşısında ise Dünya Sağlık Örgütü tedirgin.

Bilim ve teknoloji ilerledikçe, laboratuar araştırmaları geliştikçe tütünün zararları ve gereksizliği daha da açığa çıkarken uzmanlar sigara bırakıldıktan en geç beş gün sonra bedensel ihtiyacın sıfıra indiğini vurguluyor.

Sigara tehlikesi karşısında akademisyenler çeşitli metot ve uygulamalarla sigaraya son verme arayışlarını sürdürürken. Bilinçli hipnoz yöntemiyle sigaraya son verdiklerini, bırakmada başarılarının ise yüzde 90’dır.

Sigaranın sağlıklı bir psişik alışkanlıktır, bu alışkanlıktan kurtulmak isteyen kişilerin ise kendi özgür irade ve arzusuyla bırakmaya çalışırlar ancak bu isteğin çoğu zaman olumlu sonuçlanmaz. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde…

Sigaranın uyuşturucularda görülen bağımlılık ve yoksunluk doygusu yapmadığını, aradaki bağın tamamen psikolojik ve biraz da fizyolojiktir. Sigarayı bırakmanın temel kuralının bırakmaya karar vermektir. Bireyin kendi iradesiyle de sigarayı bırakabileceğini ancak bunu herkesin başaramayabilir bu dönemde kişilerin bir aracıya ve ya rehbere ihtiyaçları olabilir. İşte tam da bu dönemde hipnozun önemli bir araçtır.

Alışkanlığı zihninden silip atmada hipnoz iyi bir aracıdır, uygulayan ise kişinin istemini pekiştiren rehberdir. Bu güne kadar bilinçli hipnoz merkezi olarak yüzlerce sigara bırakma olayına katkıda bulundu. Yüzde 90’lara yaklaşan bir oranda bunu başarı alınır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.