Sık Boğaz Ağrısı Nedenleri

Sık Boğaz Ağrısı Nedenleri

Sık sık boğaz ağrısı yaşamak aslında ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Grip, nezle gibi hastalıkların doğal bir sonucu olarak görülen boğaz ağrısını daha fazla önemsemek gerekir.

Dr. Ferit Şeyhzade

Acil Tıp Uzmanı

Sabahları ağız kuruması ve boğaz ağrısı, uyurken burun tıkanıklığı çeken kişilerde, ağız açık uyunma sebebiyle olur. Ağzın kurumasıyla bakteriyel ve viral enfeksiyonlar boğaza daha kolay yerleşir. Bu tabloda kişinin burun kontrolü yaptırması gerekir.

Sebep enfeksiyon olabilir…

Kıkırdak eğriliği (deviasyon) ya da burun eti büyümesi problemi araştırmalıdır. Bunun yanı sıra, boğazda yanma ve yutkunmakla şiddetlenen ağrıların en sık sebebi enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlar çoğunlukla virüs kökenlidir. Soğuk algınlığı ve grip virüsleri gibi. Pek bilinmese de kızamık, suçiçeği gibi hastalıklar; nispeten daha az görülen difteri-boğmaca gibi bakteri kökenli enfeksiyonlar da boğaz ağrısı yapabilir. Bakteri mi yoksa virütik enfeksiyon mu yaşandığı boğaz ağrısı şiddeti-uzunluğu ile ayırt edilebilir. Bakteriyel enfeksiyonlarda boğaz ağrısı-yutma güçlüğü çok daha şiddetli-uzun sürelidir, ateş genellikle 38.3 derecenin üzerindedir.

Enfeksiyon dışı nedenler…

Boğaz ağrısı enfeksiyon dışı nedenlerden de kaynaklanabilir. Alerjiler, uyku apnesine bağlı sağlıklı solunum olmaması, boğaz kuruluğu, kirli hava-sigaraya maruz kalmanın yol açtığı tahriş, sese aşırı yüklenme, bağırma, gırtlak, adale, reflüye bağlı ve bazı tümörler sık boğaz ağrısına neden olabilir.

Tedavi yöntemleri

Viral enfeksiyonlardan kaynaklanan boğaz ağrıları yaklaşık 5-7 günde sona erer, tıbbi bir müdahale gerektirmez. Bu süreçte ağrı-ateşi önlemek için ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir. Çocuklarda ise semptomları hafifletmek amacıyla, dozları belirlenmiş ilaçlar tercih edilebilir. Boğaz ağrısının sebebi bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa tedavi yöntemi olarak antibiyotiklere başvurulması, çok ciddi ilaçlar olduğu için de tedavinin tamamlanma gerekir. Çünkü antibiyotik vücudun bakterilere karşı oluşturduğu bağışıklığı zayıflatır. Bu nedenle boğaz ağrısı geçmiş olsa dahi doktorun önerdiği antibiyotik bitene kadar kullanılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.