Sindirim Hastalıkları Neyin Habercisi

Sindirim Hastalıkları Neyin Habercisi

Günlük hayatta belirtileri göz ardı edilen sindirim sistemi hastalıkları, erken teşhisle birlikte tedavi edilmediği takdirde başka rahatsızlıklara yol açabilir. Bunların başında reflü, huzursuz bağırsak sendromu, akalazya gelir.

Prof. Dr. Salih Boğa

Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Uzmanı

Sindirim sisteminde görülen, besinlerin vücutta parçalanarak kullanılmayan kısımların atılmasına kadar tüm işlevleri kapsayan hastalıklar birçok yöntemle teşhis edilebilir. Erken tanı konmayanlar ilerleyerek daha köklü rahatsızlıklara yol açabilir. Tedavi edilmedikleri durumda ise önüne geçilemez boyuta ulaşır.

Kolonoskopi taraması, kanser riskini ortadan kaldırır

Sık görülen sindirim sistemi (gastroenterolojik) hastalıkları ve endoskopik tedavi yöntemlerini erken teşhis önemlidir. Erken teşhis edilmeyen birçok sindirim hastalığı, tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Örneğin kolon polipleri, kalın bağırsakta oluşabilen küçük doku kümeleridir ve genellikle belirti vermez. Ancak bazı büyük veya anormal polipler, rektal kanama, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik veya karın ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle 50 yaş ve üzerindeki kişilere, düzenli kolonoskopi taraması yaptırmaları önerilir. Kolonoskopi taraması, poliplerin erken teşhis edilmesini ve işlem sırasında çıkarılmasını sağlar. Bu şekilde kansere dönüşme riski de ortadan kaldırılır.

Tedavi edilmeyen reflü, ciddi komplikasyonlara neden olabilir

Dünya genelinde birçok kişide görülen reflü rahatsızlığı ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Her ne kadar risksiz hastalık olarak görünse de gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde yemek borusu kanserine kadar varan ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Tedavi yöntemleri arasında yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar etkili olabilirken; rahatsızlığın ilk aşamasında yanma hissi, mide ekşimesi, ağızda ekşi veya acı tat, yutma güçlüğü ve kronik öksürük gibi semptomlar görülebilir.

EUS teknolojisiyle pankreas kanserinin erken teşhisi mümkün

Pankreas hastalıkları erken teşhis edilmesi halinde tedavi edilebilir. Pankreasın endoskopik muayenesi için Endoskopik Ultrasonografi (EUS) kullanılır. EUS, sindirim sistemi organlarını ve çevresindeki dokuları ayrıntılı şekilde incelemeye yardımcı olan bir teknolojidir. Bu sayede pankreas kanseri veya kistler erken teşhis edilebilir, pankreas hastalıklarının risk değerlendirmesi yapılabilir ve tedaviye hızla başlanabilir.

Akalazya, yemek borusunun alt kısmında yer alan kasın gevşememesi ve sürekli kasılmış halde kalması sonucu yutma güçlüğüne neden olan durumdur. Bu hastalığın tedavisinde ise Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) yöntemi kullanılır. POEM, hastaların yutma fonksiyonlarını geri kazanmalarına yardımcı olur. Ancak her rahatsızlıkta bu gibi dönüşleri almak mümkün değil. Örneğin huzursuz bağırsak sendromu, hayat kalitesini doğrudan etkiler ve tedavi için hastanın hikayesini derinlemesine öğrenmek gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.