Sömestr Tatil Kazalarına Dikkat!

Sömestr Tatil Kazalarına Dikkat!

tatil-kazalarina-karsi-dikkatKayak, buz pateni gibi özellikle sömestr kar tatilinde yapılan etkinlikler arasında 5 önemli yaralanmaya karşı çok dikkatli olunması gerekir. Baş-boyun-yüz travmaları, ayak, diz burkulmaları, uzun kemik kırıkları, el bileği ve parmak yaralanmaları…

Doç. Dr. Fatih Dikici

Ortopedi Uzmanı

Sömestr tatilini heyecanla bekleyen öğrenci ve ailelerini şimdi de tatil heyecanı sardı. Kimi spor aktivitelerini, kimi de yurtdışında tatil yapmayı tercih eder. Tatil döneminde daha sık karşılaşılabilecek baş-boyun-yüz travmaları, ayak, diz burkulmaları, uzun kemik kırıkları, el bileği ve parmak yaralanmalarına karşı dikkatli olmak gerekir.

Çocuk ve gençler en çok hangi kazalarla karşılaşabilir?

Öğrenci ve ailelerini kar tatili heyecanı sardı. Karlı ve buzlu zeminler, çocuk ve gençlerin eğlenceli vakit geçirebileceği yerler. Kayak, snowboard, buz pateni ve kızak gibi aktiviteler sırasında yaralanmalar sıklıkla görülebilir. Bu yaralanmalar ciddi boyutlarda olabilir. En sık baş-boyun-yüz travmaları, ayak, diz burkulmaları, uzun kemik kırıkları, el bileği ve parmak yaralanmaları sayabilir. Özellikle baş- boyun travmaları hayatı tehdit edici olabilir. Kar tatili dışında çocuklar bisiklet, kaykay ve pateni sıklıkla kullanabilir. Bu aktiviteler sırasında da bu tür yaralanmalar görülebilir.

Yakın dövüş sporları, kayak, buz pateni gibi dönemsel kurslarda çocukların nelere dikkat etmesi gerekir?

Spor çocuk ve ergenlerin vücut gelişimi, psikolojisi açısından çok önemlidir. Aileler de özellikle tatil dönemlerinde çocuklarını bu sporlarla ilgili kurslara gönderir. Futbol, basketbol, uzakdoğu sporları gibi sporlar sıklıkla bazı yaralanmaları da beraberinde getirebilir. Travmatik yaralanmalar daha sık futbol, basketbol, uzakdoğu sporlarında görülürken, genç sporcularda aşırı antrenmana bağlı yaralanmalar da görülebilir. Çoğu yaralanmalar bağlarda, tendonlarda ve kaslarda görülmekle birlikte; travmanın şiddetine bağlı olarak baş, boyun ve kemiklerde de olabilir.

Yakın dövüş sporlarında dikkat edilmesi gereken noktalar?

Yakın dövüş sporlarında karşılıklı fiziksel sert temas olacağı için yaralanma riski fazladır. Bu sporlara başlamadan önce mutlaka spor eğiticisinden ders almak ve eğitmenin gözetiminde devam edilmelidir. Uygun ekipman kullanımı, koruyucu kask, eldiven, dizlik ve tekmelik kullanımı travmatik yaralanmaları önemli oranda azaltabilir. Ayrıca haftada en az bir gün dinlenmek ve vücudun kendini yenilemesi için ara vermek, spora başlamadan önce ve bittikten sonra esnetici egzersizler yapmak, düzenli aralıklarla molalar vermek, spor esnasında bol bol sıvı tüketmek ve aşırı sıcak-soğuk ve nemli ortamlardan kaçınmak riski en aza indirilir.

Kayak yaparken sakatlanmamak için hangi önlemler alınabilir?

Kayak yaralanmalarında alınacak başlıca önlemleri şöyle sıralanaabilir:

– Uygun özellikte ekipman kullanılmalı, koruyucu kask, gözlük, el bilekliği, sırt koruyucular takılmalı.

– Bu sporlara başlamadan önce eğiticilerden sporlar hakkında detaylı bilgi ve eğitim alınmalı ve özellikle ilk zamanlarda tecrübeli insanlarla piste çıkılmalı.

– Kullanılacak pistler hakkında tesislerden bilgi alınmalı, ilkyardım olanakları öğrenilmeli.

– Pistte kayarken alkol ya da ilaç kullanılmamalı.

– Kış günlerinde de güneş yanığı olabileceği akılda bulundurulmalı ve önlemi alınmalı.

– Kayarken pist dışına çıkılmamalı.

– Hipotermi ve buz ısırığı (frostbite) hakkında bilgi sahibi olunmalı, aralıklarla tesis içine girip ısınılmalı, elbiseler kurutulmalı.

– Kayarken sakız çiğnenmemeli, yiyecek ve içecek tüketilmemeli.

– Motorlu taşıtların olduğu yerlerde bu aktiviteler yapılmamalı.

Buz pateninde olası kazalar ve alınacak önlemler nelerdir?

Buz pateni, kayak yaralanmaları ile benzer önlemlerle azaltılabilir. Özellikle dış ortamda buz pateni yapılacaksa, bilinmeyen buzların üzerinde kayılması hayati tehlikeleri beraberinde getirebilir. Bunun için buz pisti hakkında bilgi sahibi olunmalı, yalnız başına paten yapılmamalı ve buz üzerinde insanların daha önce kullandığı rotalar kullanılmalı.

Ayak burkulmasında ilkyardım nasıl olmalı?

Burkulma, eklem çevresindeki bağların, eklemin normal hareket açıklığı dışında ani zorlanması ile ortaya çıkan bir yaralanma türü. Ayak burkulmaları günlük hayatta olduğu gibi spor yaparken de ortaya çıkabilen en sık yaralanmalardan biri. Bu gibi durumlarda burkulan eklem dolaşımı engellemeyecek bir şekilde sıkıştırıcı bir bandajla sarılmalı, şişliği azaltmak için bölge yukarı kaldırılmalı, soğuk uygulama yapılmalı, eklem hareket ettirilmemeli ve ayak üzerine basılmamalı. Bu uygulamalar yapıldıktan sonra mutlaka hastanın bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Uzun uçuşlar çocuk ve gençler için tehlike yaratır mı?

Yarıyıl tatilini bazı aileler bulundukları ortamdan farklı bir yerde geçirmek ister. Kimi aileler araba yolculuğu yaparak tatile giderken, kimileriyse uçak yolculuğu yaparak uzak yerlere gitmeyi planlıyor. Alınabilecek bazı önlemlerle seyahatler esnasında olabilecek kazaların önüne geçmek mümkün. Bunların bazıları şunlar olabilir:

  • Çocuklara uçak yolculuğu ve emniyet kontrolleri hakkında bilgi verilmeli.
  • Farklı ülkelere yolculuk planlanıyorsa, aşı gereksinimi mutlaka öğrenilmeli ve yolculuk öncesinde gerekli aşılar mutlaka yapılmalı.
  • Uzun yolculuklardan sonra ortaya çıkabilecek jet-lag durumu için bilgi sahibi olunmalı ve özellikle çocuklar için birkaç gün öncesinden uyku planları oluşturulmalı. Bu şekilde çocuklar için tatil daha konforlu hale gelebilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.