Stres Diş Sıktırır

Stres Diş Sıktırır

Kişi yoğun stres, kaygı, endişe gibi duyguların  etkisinde uyurken diş sıkar ya da gıcırdatır. Günümüzde ortalama her beş kişiden ikisinde görülen bu tabloya bruksizm adı verilir. 

Uzm. Dr. Namık Kemal Ayhan

Ağız Diş Çene Cerrahı

Uykusunda diş gıcırdatma şikayetiyle gelen hastaların neredeyse tamamı, bir yakını veya eşinin aracılığıyla durumdan haberdar olduğunu söyler.

Gerilim, öfke, hayal kırıklığı, acı gibi duyguları yaşayanlar, rekabetçi ve aceleci kişilik yapısına sahip olanlarda yoğun şekilde görülen bruksizm, günümüzde ortalama her beş kişiden ikisinde görülür.

Toplumun önemli bir kısmı henüz bruksizmin ne olduğunu tam olarak bilmediğinden, yaşadığı belirtileri de tanımlar. Bazı hastaların bruksizm yaşadığını ise diş muayenesinde fark edilir. Zira hastanın bazı dişleri törpülenmişçesine aşınmış olabilir. Uykusunda diş sıkan hastaların bazılarında, dolgu ve porselen kaplamalarında kırılmalar, çatlamalar da meydana gelir. İmplant ve doğal dişleri çevreleyen (boyun) kemiklerde ve çene kemiğinde de erimelere yol açması muhtemel bir sorun olan bruksizm, ileri vakalarda çene ekleminin fonksiyonlarında bozulmalara da sebep olabilir.

–         Eşiniz, ailenizden biri veya bir yakınızın uyurken dişlerinizi gıcırdattığını söyledi mi?

–         Boyun ve omuzlarınızda sürekli tekrarlayan ağrılarınız var mı?

–         Sabah uyandığınızda çene ekleminizde, yüz kaslarınızda bir yorgunluk ya da ağrı oluyor mu?

–         Çenenizi açıp kapatırken olmaması gereken bir ses çıkıyor mu?

–         Sabahları sıklıkla baş ağrısı ile uyanıyor musunuz?

–         Diş ve diş etleriniz hassas mı?

–         Gün içerisinde dişlerinizi sıktığınız, gıcırdattığınız oluyor mu?

Söz konusu belirtilerden yalnızca bir tanesi bile bruksizm şüphesiyle uzman bir diş hekimine muayene olmanız için yeterli bir neden.

Bazı Durumlarda Diş Problemlerinin Hallolmasıyla Sorun Çözülebiliyor

Kişinin yaşadığı stresle paralel olarak şiddeti artan bruksizm, bazen dişlerdeki kapanış bozukluklarından da kaynaklanabilir. Diş sorunlarının halledilmesiyle bu sorun giderilirken, sorun dişlerin yapısından kaynaklanmıyor ise, vakaya göre farklı tedavi yöntemleri devreye girer. Bunlardan birinde diş hekimi ve fizyoterapist ortak bir tedavi sürecine gerek duyabilirken, diğer bir çözüm kasların gevşemesine yönelik olabilir. Ayrıca, bruksizm yaşayan kişi, uykusu esnasında dişlerine zarar vermeye devam etmesin diye, ağız ve diş ölçüleri alınarak bir diş plağı hazırlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.