Stres Dişleri de Vuruyor!

Stres Dişleri de Vuruyor!

Kronikleştiğinde insan vücudunun dengesini bozar stres sadece psikolojik değil fiziksel olarak da sağlık sorununa neden olabilir. Yoğun stresin vücuda zarar verdiği bölgelerden biri de diş etleri. Stresin fiziksel dışa vurumu bazen diş sıkması ya da gıcırdatması olabilir.

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı

Vücut modern yaşamın bir parçası olan stresle kısa süre baş edebilir. Diş gıcırdatmak ve sıkmak psikolojik kökenli rahatsızlıklar dır.

Stres diş sağlığını olumsuz etkiler

Çağın hastalığı olan stres, diş etlerinin şişmesine neden olabilir. Diş eti şişmesiyle başlayan durum sonrasında ciddi rahatsızlıklara da yol açabilir.
Ağız bakımının yeterli yapılamaması diş aralarında kalan bakteri plağının daha da büyümesi anlamına gelir. Bakterilerin artması diş etlerinde şişliğe ve iltihaba neden olur. Diş eti şişmesi kendiliğinden iyileşen bir hastalık değildir zaman kaybetmeden uzmana başvurulması gerekir.

Stres=diş gıcırdatma ve diş sıkma

Diş gıcırdatma-sıkma psikolojik ve fiziksel birçok sebebi olmakla birlikte daha çok psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Önlem alınmadığı takdirde ileri ki sahalarda tedavisi çok zor sonuçlar doğurabilir.

Bir refleks olan diş gıcırdatması (Bruksizm) genellikle uyku sırasında dişleri bilinç dışı sıkarak yapılan bir eylemdir. Halk arasında diş gıcırdatma olarak adlandırılır. Çoğu kişi yaşadığı bu rahatsızlığın farkında değildir, yakınlarının onlara söylemesinden sonra fark eder.

Diş sıkma ve gıcırdatmanın en büyük nedeni stres

Günlük hayattaki zorluklar, duygu-beklenti ve tepkilerin ifade edilememesine beden; uykuda diş sıkma ve gıcırdatma olarak tepki gösterir. Strese bağlı diş sıkma veya gıcırdatma problemi yaşayanlar için doktor kontrolün de kullanılan kas gevşetici ilaçlar ve psikolojik destek önerilir. Bu hastalıklara stres dışında kişisel özellikler de neden olur. Aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip olmakta bu tarz rahatsızlıkların ortaya çıkmasında etken rol oynar.

Diş gıcırdatmanın ve sıkmanın oluşturduğuı olumsuzluklar

– Dişlerin çiğneyici yüzeyinde aşınmalar olur.
– Diş minelerinde oluşan rahatsızlık diş boylarının kısalmasına sebep olur.
– Dişlerde kamaşma olarak bilinen soğuğa karşı hassasiyet belirir.
– Ani diş sızlamaları gerçekleşir.
– Diş ve çene arasındaki bağlarda gevşemeler oluşarak diş sallanmaları ya da dökülmeleri görülür.
– Dişlerde kırılma ve diş eti çekilmeleri ortaya çıkar.
– Aynı zamanda ağız yaraları, baş ağrısı, çene ağrısı şakak ve yanak bölgelerinde de kas ağrılarına neden olur.
– Bu belirtiler diş gıcırdatmasının başlangıcından itibaren görülmeyebilir daha ileriki zamanlarda kişinin karşılaşabileceği problemlerdir.

Tedavisi mümkün

Diş sıkma ve gıcırdatmanın yol açtığı rahatsızlıklar da “gece koruyucuları” olarak adlandırılan silikon içerikli diş plakları kullanılabilir. Genel anlamda faydalı olan bu plaklar bazı kişilerde tedavi sürecinde yeterli olmadığı saptanmıştır. Bu sebeple kişinin rahatsızlığının seviyesine göre ek olarak kas gevşeticiler, psikolojik terapi yöntemi, eksik dişlerin yerine protez tedavisi uygulanabilir aynı zamanda hatalı yapılmış dolgu ve kaplama varsa bunlarda yenilenebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.