Kusursuz Gülüş İçin Beklemeyin

Kusursuz Gülüş İçin Beklemeyin

Diş çektirirken tedirgin olunan durumlardan biri; çekilen diş yerinin boş kalmasından dolayı oluşan çirkin görünümdür. Boş kalan diş boşluğunu doldurmak için aylarca beklemek yerine anında implant uygulaması yapılabilmektedir. Kusursuz gülüş için beklemeye gerek yok.

Dt. Muzaffer Buyan
Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı

Çekilen dişin yerine anında diş ektirmek mümkün. Oluşan diş boşluk kişilerde gülümsemekten çekinme, kendine güvensizlik gibi sorunları beraberinde getirir. Oysa kusursuz gülüş için beklemeye gerek yok.

Çekim kararı verilen bir dişi çekip hemen o seansta, çekim boşluğuna implant yerleştirme işlemine “immediat implant” denir. Diş hekimi olarak bir dişin çekilmemesi için gereken tüm çabaları gösterdiğimiz halde bazı vakalarda, diş kayıpları ile karşılaşmaktayız. Bu olumsuz durumu gidermek için implant teknolojisinin geldiği son nokta hem hekimin, hem de hastanın yüzünü güldürmektedir. Bir dişin çekimine karar verilirken, çekim esnasında hemen implant uygulamasının yapılabilirliği de düşünülmelidir.

Halk arasında “diş ektirmek” olarak da bilinen implant uygulaması, artık diş çekilir çekilmez aynı seansta, doku uyuşukken ikinci bir anesteziye gerek kalmadan, çekim boşluğuna implantı yerleştirme noktasına gelmiş bulunmaktadır. Çekim seansında, çekimden hemen sonra implant uygulanabilmesi için; çekimi düşünülen dişin etrafındaki yumuşak dokunun konturunun, yapılacak restorasyona uygun olması gerekir. Çekim sonrası çekim boşluğu, kemik açısından kontrol edilmeli ve kemiğinde bu işleme uygun olduğu tespit edilmelidir.

2-3 aylık bekleme süresine gerek kalmıyor
Kısa bir süre öncesine kadar, diş çekimi yapıldıktan sonra çekilen dişin boşluğunun kemikle dolması için en az 2–3 ay beklenir, daha sonra implant yerleştirilirdi. Sonrasında 2- 3 ayda implantın adaptasyonu için beklenir, sonra dişin formunda bir porselen çalışması yapılırdı. Bu da hastanın 5- 6 ay dişsiz kalmasına sebep olurdu. Günümüzde uygun vakalarda çekilen dişin kök boşluğuna hemen implant yerleştirilebilmesi bu bekleme sürelerini ortadan kaldırmaktadır. Tedavi süresinin kısalması, cerrahi seansının teke inmesi çekim sonrası dişin çevresindeki kemikteki hacimsel kayıpların önlenmesi, bu tekniğin hastaya sağladığı avantajlardır.

İmmediat implant için kullanılan implant kendi özel likidi içerisinde, oksijensiz ortamda muhafaza edilmekte ve uygulanmaktadır. Doku proteinleri, implantın özelliği nedeniyle implant yüzeyine hücum ederek çok daha çabuk iyileşme sağlamaktadır. Birkaç hafta gibi kısa bir sürede kemiğin implantı kavrama oranı yeterli olduğu tespit edilerek implant üzerine porselen yapımı gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemler için 20 günlük süre yeterlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.