Tek Seansta Etkileyici Gülüşler

Tek Seansta Etkileyici Gülüşler


Aşınma, aşırı çürük, kırık, koyu renkli dişlerinizden veya yapısal bozuklulardan ötürü, kendinizden emin bir şekilde gülümseyemediğiniz durumlarda, laboratuvar aşamasına gerek duyulmaksızın tek seansta gerçekleştirilebilir. Kompozit lamine veneer tedavisi ile…

Prof. Dr. Şölen Günal

İstanbul Aydın Üniversitesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı

Kompozit lamine veneer tedavisi ile tek seansta etkileyici gülüşlere sahip olunabilir üstelik dişlerin doğal işlevi de bozulmaz.

Kompozit lamine veneer tekniği nedir?

Ön diş bölgesinde estetik olarak problem yaşayan kişilere kompozit dolgularla yapılan basit ve etkili restorasyon işlemidir.

Kompozit lamine veneer tekniği hangi durumlarda  tercih edilebilir?

* Diş beyazlatma işleminden yeterli sonuç alınmadığı,

* Dişlerin aşırı hassas olması nedeniyle beyazlatma yapılamadığı,

* Ön bölgedeki dişler arasında diastema denilen boşlukların olduğu,

* Hafif ya da orta şiddette çapraşıklığın bulunduğu,

* Kırık ya da aşınmış dişlere restorasyon gerektiği,

* Rengi ve bütünlüğü bozulmuş eski dolguların yer aldığı,

* Diş boyutunun uzatılması istendiği,

Gülümsendiğinde diş etlerinin çok fazla göründüğü durumlarda diş etindeki bazı düzenlemeler sonrası kompozit lamine veneer tedavisi uygulanabilir.

Kompozit lamine veneer tedavisi kimlere uygulanabilir?

Kapanış bozukluğu olan, diş gıcırdatma ve gece dişlerini sıkan,  tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları bulunan, ileri derecede dişeti hastalığı olan kişiler hariç her yaş gurubundan bireylere komposit lamine veneer tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak, klinik ve radyolojik muayeneler sonrasında buna en iyi karar verecek olan diş hekiminizdir.

Kompozit lamine veneer tedavisi uzun süre kullanılabilir mi ?                             

Lamine veneerler iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilir. 6 ayda bir diş hekimine düzenli kontrollerin yaptırılması önerilir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan ve tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gereklidir.

Kompozit lamine veneer tedavisinin avantajları nelerdir?

Aşınma, aşırı çürük, kırık, koyu renkli dişlerinizden veya yapısal bozuklulardan ötürü, kendinizden emin bir şekilde gülümseyemediğiniz durumlarda, laboratuvar aşamasına gerek duyulmaksızın tek seansta gerçekleştirilebilen tedavi şeklidir. Bir dişin şekillendirilmesi için 20-25 dakika yeterli olacaktır. Yeni dişlere uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve yüksek sesle okumak tavsiye edilir. Porselenden yapılan laminelere göre maliyeti çok daha düşük olup her zaman ileri bir tedaviye geçiş mümkündür.

Sonuç olarak, diş hekimliğinde direkt kompozit lamine veneer uygulamaları klinik olarak yaygın kullanım alanına sahiptir. Ağızda cilalanmaları kolaydır, çatlak ve kırık oluştuğunda  tamirleri rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Porselen lamine veneer tedavisine göre daha ekonomiktir ve geri dönüşümleri daha kolaydır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.