Teknoloji ile Boyun Ağrısı

Teknoloji ile Boyun Ağrısı

Bel ağrısı teknoloji ile birlikte boyun ağrısı şikayeti olan hasta sayısı da artıyor. Toplumdaki boyun ağrısı şikayetinin artış sebebi; mobil cihaz ve teknolojiyi yoğun kullanım…

Prof. Dr. Gülçin Gülşen

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Teknoloji ile birlikte boyun ağrısı şikayeti arttı. Özellikle de gençlerde hareketsiz yaşamın en önemli sonuçlarından biri olarak kambur toplum olma yolundayız.

Mobil toplum olduk, başımız öne eğik

Omurgaya aşırı yük en fazla otururken bir de bir elde kullanılan küçük bir mobil cihaz (cep telefonu, video oyun ünitesi, bilgisayar, mp3 çalar) kullanırken biner.  Teknolojinin yoğun kullanma sonucu günlük hayatta baş ağrısı, boyun ağrısı, omuz ve kollarda ağrı, şikayetleri artar. Mobil olduk ama teknoloji karşısında başımız öne eğik.

Eğik başın ağırlığı 10-15 kiloya ulaşır

Ortalama insan kafası nötral pozisyonda (başın dik olduğu) ağırlığının ,vücut ağırlığına yüzde 8‘i (ort 4,5-5 kg)’dır. Eğer baş öne eğilirse ve eğik pozisyonda uzun süre kalırsa omurga üzerindeki baskı artar. Hele ki tablet bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazlara eğik pozisyonda uzun süre bakıyorsak, baş ağırlığı 2 katına kadar çıkar. Bu durumda omurga üzerine büyük bir yük biner ve boyun ve bel disklerinde kronik travmaya neden olabilir.

Otururken, ayakta  ya da yürüme sırasında doğru vücut duruşu için ipuçları; *Ayakta iken aynı pozisyonda uzun süre kalmadan, omurganın düz bir şekilde olmasını sağlayarak durabilmek,

*Sırt bölgesini destekleyen bir sandalyede, bel boşluğunu destekleyerek oturmak ve omuzların dik olması, doğru pozisyon için kolayca hatırlanabilecek formüllerdir.

Modern hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen mobil cihazlarla gerekli tedbirler alınarak kullanılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.