Tıkalı Burun Dikkat Eksikliğine Yol Açıyor

14.04.2014
50
Tıkalı Burun Dikkat Eksikliğine Yol Açıyor

tikali-burun-dikkat-eksikligine-yol-aciyorBurnu tıkalı çocuk, rahat nefes alamadığı için gece boyu rahat uyuyamıyor. Sabahları baş ağrısı, huzursuzluk ve gerginlikle uyanıyor, çevresi ile uyum sorunu yaşıyor. Bu tablodaki çocuklar hiperaktivite (dikkat eksikliği) tanısıyla tedavi görür. Sorunun dikkat eksikliği değil, burun tıkanıklığıdır.

 

Prof. Dr. Yonca Tabak

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı

 

Burundan sorunsuz bir şekilde nefes alabilmenin yetişkinler için olduğu kadar çocukların sağlıklı bedensel ve ruhsal gelişimleri ve de yaşam kaliteleri içinde çok büyük önem taşır. Çocuklardaki burun tıkanıklığının en önde gelen nedeni alerjik nezledir. Burnun ısıtıcı, nemlendirici ve partikül temizleyici işlevleri solunum yolu enfeksiyonlarına daha az yakalanmamızı sağlar. Özellikle mikroplarla ilk kez temas etmeye başlayan okul ve yuva çağındaki çocuklarda sağlıklı nefes alabilmek çok daha önemlidir.

Burnu Tıkalı Çocuk Uyum Sorunları Yaşıyor

Burnu tıkalı olan çocukta zamanla uyku apnesi görülmeye başlanır. Uykusunda huzursuz, horlayan, iç çeken çocuğun zaman zaman nefes almaya ara verdiği gözlenir. 20 saniyeden başlayıp 40-60 saniyeye uzayabilen bu nefes almama süreçlerinin ardından vücut oksijensiz kalır. Beyin hafifçe uyanıklık haline geçerek vücuda nefes alması için alarm verir ve çocuk aniden derin bir nefes alır. Bu süreçler gece boyunca yüzlerce kez tekrarlanır ve çocuğun uyku kalitesi bozulur. Gece boyu rahat uyuyamayan ve terleyen çocuk, sabahları baş ağrısı ile uyanır. Gündüz uykulu ve yorgun olur. Gün içinde derslerine konsantre olamaz, ders başarısı düşer. Etrafına karşı davranış bozuklukları sergiler. Bu durum birçok kez hiperaktivite, dikkat eksikliği bozukluğu tanısıyla tedavi edilir.

İdrarını Tutmayan Çocuk Davranış Bozukluğu Sergiliyor

Uyku apsesinden dolayı gece boyu terleyen çocuk geceleri idrarını tutamaz. Daha önce idrarını tutabilen çocuk gece altını ıslatmaya başlayınca; davranış bozuklukları sergileyeme başlar ve psikolojik açıdan takibe alınır. Aslında ana sorun burun tıkanıklığıdır.

Alerjik Nezle Tedavi Edilmeden Geniz Eti Ameliyatı Olan Her 4 Çocuktan Birinde Geniz Eti Tekrar Büyüyor

Alerjik nezlede tekrar eden enfeksiyonlar çoğu kez geniz eti ve bademcik büyümesi ile sonuçlanır. Cerrahi operasyonlarla geçici çözümler üretilse de alta yatan alerjik neden tedavi edilmediği müddetçe 4 çocuktan birinde şikayetlerin tekrarlaması mümkündür. Çocuklarda alerji tedavisinin bir bütün olarak yapılması gerekir. Sorumlu alerjinin saptanmasının ardından kökten çözüm dilaltı aşı tedavisi ile mümkündür. Tedavi sonucu burnu açılan çocuğun uyku kalitesi düzelir, uyku kalitesi düzelen çocuğun okul başarısı yükselir, gece uykuda büyüme hormonu salgısı artacağından büyümesi hızlanır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.