Tümör Karakterine Göre Tedavi

05.05.2022
209
Tümör Karakterine Göre Tedavi

Kanser tanısının hemen ardından yapılacak tümör profilleme testi ile öğrenilecek tek bir mutasyon bile onkoloğun tedaviye olan tüm bakış açısını değiştirebilir. Test onkoloji uzmanlarına kanserin oluşma nedenine yönelik genetik veriler sunarak tedavi planlama sürecine destek olur.

Dr. Gülay Özgön

Genetik Hastalıkları Uzmanı

Tümör profilleme testleri kanser tedavisi planlarına sağlıklı veri sağlar. Hasta ve hekimlere, tümör ve/veya kanserin oluşma sebebine ait tüm detayları veren testler sayesinde, konu ile ilgili patoloji ve genetik uzmanı, moleküler biyoloğun tedaviye olan katkısı artar.

Kanser tanısı almış hastaların mutasyonlarının incelenmesi ile tedavi sürecinin nasıl hazırlanması gerektiği hakkında ayrıntılı bir yol haritası çizilebilir. Tümörü tanıyıp, hangi özellik ve değişikliklere sahip olduğunu bilip tedavinin bu bilgiler doğrultusunda planlanması sonuçları değiştirebilir. Profilleme ile öğrenilecek tek bir mutasyon bile onkoloğun tüm bakış açısını değiştirmesini sağlayabilir.

Yapay zekâ destekli analiz süreci

Tümör profilleme testlerinde, Illumina tabanlı Yeni Nesil Dizileme (Next Generation Sequencing – NGS) yöntemi kullanarak Roche ve Illumina testlerinden yararlanılır. Raporlama, yapay zekâ ile programlanmış olan analiz süreçleri sonucu oluşturulur. Bu analiz süreçleri ile hastanın mutasyonuna özgü akıllı ilaçlar ve immunoterapiye uygunluk kararı verilir.

“Genetik veriler tedavinin her adımında kritik önem taşıyor”

Tümör profilleme testleri özgüllüğü yüzde 100’dür. Genetik veriler kanser tedavisinin her adımında kritik önem taşır. Erken tanı aşamasından tedavinin planlamasına kadar her süreçte genetik verilerden yararlanan onkoloji uzman ve cerrahlar, çok verimli iş birlikteliği yapar.

Ailedeki kanser hikayesine dikkat!

Aile bireylerinde kanser hastası olan, kendisinin de bu riski taşıyıp taşımadığını öğrenmek isteyen herkese kalıtsal kanser tarama testi yapılabilir. Birey eğer kansere yatkın bir genetik yapıya sahip ise doktor kontrollerini düzenli ayarlayarak, erken tanı ile hayatını kurtarabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.