Tüp Bebekte İlk-Gerçek Eksozom Çalışması

Tüp Bebekte İlk-Gerçek Eksozom Çalışması

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş ve Hemotoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı iki bini aşkın meslektaşlarına dünyada ilk kez yapılan ‘Gerçek Eksozom’ klinik araştırma sonuçlarını açıkladı. Eksozom yöntemi ile ilgili bebek sahibi olmak isteyen çiftleri ve meslektaşlarını uyaran Tıraş, “Eksozom, çiftlerin kendi kan veya idrarından elde edilen hücrelerin yumurtalıklara ya da rahime enjekte edilmesidir” dedi.

——

Eksozomun dünyadaki ilk klinik çalışmalarını tamamlayan Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş ve Hemotoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı iki bini aşkın meslektaşlarına ‘Eksozom nedir, ne değildir?’ konusunda bilgi verdi.

Dünyada ve ülkemizde üreme sağlığı ile ilgili başarılı çalışmaları ile dikkat çeken iki Profesör, Acıbadem Üniversitesi Etik Kurul onaylı çalışmanın 150 kişilik bebek sahibi olmak isteyen çiftle gerçekleştirildiğini söyledi. Çalışmanın Ekim ayında ABD’de düzenlenecek ASRM kongresine tebliğ edildiği, sonucunun beklendiği belirtildi.

‘Eksozom nedir, ne değildir?’

Prof. Dr. Bülent Tıraş, kök hücre ve eksozom uygulamalarının ancak çiftlere ait kan veya idrarla yapılabileceğini önemle belirterek, şunları söyledi; “Kadınlarda eksozomun yumurtalık ve rahime verilmesi ile ilgili klinik çalışma çok yeni bir konu. Dünyada sadece biz çalışıyoruz.

Kök hücre ve eksozomun kişinin kendisine ait olması gerekiyor. Maalesef bu konuda ülkemizde karmaşa yaşanıyor. Biz kliniğimizde 150 kişilik araştırma grubunu üçe ayırdık. Daha geniş araştırma da yapacağız, araştırmanın bazı moleküler sonuçlarını bekliyoruz. Bir grup hastaya PRP, bir grup hastaya eksozom, bir grup hastaya da PRP ve eksozomu birlikte verdik. Çalışmamızın ilk sonuçlarına göre ikisinin birlikte kullanımı tüp bebek tedavisinde daha etkili gibi görünüyor. Gebelik oranları yükseltiyor. Sadece PRP kullanımı yüzde yaklaşık 25-26 gebelik verirken, sadece eksozomun kullanıldığı yaklaşık yüzde 27, her ikisinin birlikte kullanıldığı yüzde 38’lere yakın sonuç verdi. Çalışma çok zor hasta gruplarıyla gerçekleştirildi. Yumurtaları hiç olmayan ya da çok az sayıda olan ya da artık erken yumurtalık yetmezliği durumuna geçmiş hastalar. Dünyada yayınlanmış ilk ve tek klinik çalışma Türkiye’de bizim tarafımızdan gerçekleştirildi. “

Çiftlerin dikkatli olması gerekiyor…

Hemotoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı gerçek eksozom uygulaması ile ilgili bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin çok dikkatli olmasını gerektiğinin altını çizdi. Ovalı, “Burada çiftler için ‘Yapıyor musunuz? Nasıl yapıyorsunuz?’ sorusu önemli. Başkasının DNA’sını içeren ürünün yumurtalıklara verilmesi başlı başına bir sorun. Eksozom hastanın kanından ve idrarından kolaylıkla, az oynayarak hazırlanır. Kişinin kendi kan ve idrarından doğru şekilde hazırlanmış ürünler kullanılmalıdır” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.