Turizm Elçisi Caretta Lara

Turizm Elçisi Caretta Lara

Yaklaşık 2,5 yıl önce sahilde halsiz bir şekilde bulunan Caretta Caretta, DEKAMER veterinerleri tarafından tedavi altına alınmış, tedavinin yanı sıra düzenli beslenme ile dalmaya da başlamıştı. 20 Temmuz 2022’de denize uğurlandıktan sonra günümüze kadar bir yıl içerisinde yaklaşık 3 bin km yol yaptı.

—-

Caretta Lara, deniz kaplumbağası üreme bölgelerindeki turizm faaliyetlerinin düzenlenmesi yolunda örnek çalışma olabilir mi?

DEKAMER Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, bir yıl boyunca izlenen Lara’nın kendilerine önemli bilimsel katkılar sağladığını belirtti. Kaska: “Akdeniz, Kuzey Afrika’da ülkemizde yuva yapan kaplumbağaların yoğunlaştığı alanların başında Tunus Gabes Körfezi ve Mısır’ın Bardavil Gölü gelmektedir. Lara da göç yolu sonunda Mısır’ın Bardavil gölünde besleneceği doğrultuda göç etmektedir. Başarılı bir rehabilitasyon sonucu denize bırakılan ve izlenen Lara’nın ardından başka firmalar da benzer destekleri sağlama yolunda bizimle irtibat kurmaktalar. Bu çalışma ile Caretta Caretta ve deniz kaplumbağası üreme bölgelerindeki turizm faaliyetlerinin düzenlenmesi ve kaplumbağalar ile turizmin birlikte yer alabileceği örnek bir çalışma olmuştur” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.