Türkiye’de Kadın Olmak

Türkiye’de Kadın Olmak


Şaşırmayın, yazının başlığında bir hata yok. Bu hala mart ayına ait burç yorumlarının yazısıdır. Biraz farklılık yaratarak, Türkiye’nin natal haritasında kadının yerini astrolojik olarak yorumlamak istiyorum sadece.

Filiz Yaşar Zorka

29 Ekim 1923 yılını doğum tarihi, 20.30’u doğum saati ve Ankara’yı da doğum yeri olarak aldığımızda Türkiye’nin natal haritasını hesaplamış oluyoruz. Bir yıldız haritasında kadına ait göstergeleri Venüs ve ayın durumuna göre değerlendirebiliriz. Ay, anne, duygular, kadınlar, erkek haritasında eşin durumunu gösterirken, Venüs flörtler, genç kızlar ve sevgili olarak da tanımlanabilir.

Türkiye’nin natal haritasında ayın konumu oldukça ilgi çekici. İkizler burcunun son derecesinde ve 12. Evde yer almakta.  12. Ev astrolojide bilinçaltını sembolize eder. Hapislik, gizli kapaklı işler, hastaneler, baskı altında tutma ya da tutulma hep bu evin nitelikleri içinde değerlendirilebilir. Anneliği, eşi, duyguları ve kadıları sembolize eden ayın işet tam da bu evde ve son derecede olması, aslında bize Türkiye’de kadınlar ile ilgili olan bu bastırılmışlık, kısıtlama, eve kapatma, özgürlüğünden mahrum etme gibi durumların bu konularla alakalı olduğunu göstermekte. Burada aslında ayın açılarını da dikkate almamız gerekli. Çünkü hem güneş ki haritada eril unsurdur, hem de iletişim gezegeni Merkür ve karmanın lordu Satürn ile de olumlu açılar olarak tabir ettiğimiz üçgen açıları var. Bu da bizim erkeklerimizin aslında ne kadar çok annesinin sözünden çıkamayan bağımlı yetişkinler olduğunu gösteren bir başka parametre. Eğer biz kadınlar kendi öz evlatlarımızı, diğer kadınlara karşı saygılı ve sevgi dolu yetiştirirsek, o kadar çabuk kadın cinayetlerinin önüne geçmiş olacağız. Burada sorumluluk yine kadınların kendisine aittir.

Yine Türkiye’nin natal haritasında Venüs’ün durumuna bakacak olursak, flörtlerin, eğlencenin, hobilerin evi olan 5. Evde, akrep burcunda ve Jüpiter ile kavuşum halinde olduğunu görüyoruz. Akrep burcu, cinsel organları yöneten bir burçtur. Venüs’ün burada Jüpiter ile kavuşumunda aslında son derecede güçlü cinsel dürtülere maruz kaldığını söyleyebiliriz. Bu durumda neden bizim erkeklerimizin, kadınlarla dostluk kuramadıkları, onlarla fikir paylaşımında bulunamadıkları ve neden sürekli kadın=anne=ev hapsi sarmalında boğulduklarının bir göstergesi olabilir.

Mart ayında burçlara göre yorumlar ise aşağıda yer almaktadır.

Koç Burcu: Koç burçları ve yükselen burcu koç olanlar için mart ayı burçlarına geçiş yapan yönetici gezegenleri mars koç burcunda Venüs ve Uranüs ile kavuşum yapması açısından son derece büyük sürprizlerle dolu geçecek. Hem evli hem de bekar koçlar bu ay içinde aşk hayatlarında beklenmeyeni beklemeliler. Terazi burcundaki kuzey ay düğümü ile karşıt açılar, partnerinizden beklediğiniz romantizmi görememenize neden olabilir. Mars size güç ve dinamizm katacak ancak bu sırada geriliminizi de artırabilir. Sakin kalmakta fayda var.

Boğa Burcu: Boğa burçları ve yükseleni boğa olanlar ise mart ayına yönetici gezegenleri olan Venüs’ün, mars ile kavuşum açısı ile başlayacaklar. Bu kavuşuma bir de başkaldırının gezegeni Uranüs eşlik edecek. Bilinçaltı, çocukluk, geçmişten gelen işler ve kapanmayan defterleri kapatmak için son derece uygun bir zaman olacak. Aşk hayatınız ile ilgili sürprizlere hazırlıklı olmanızda fayda var. Eski eş, eski sevgili ile karşılaşmalar mümkün.

İkizler Burcu: İkizler burçları ve yükseleni ikizler olanlar için ise mart ayı kariyer, uzun vadeli hedefler, yurtdışı yolculular ve toplum önünde konuşmalarla dolu geçecek. Yüksek idealler peşinde koşarak kendilerini hayal alemine kapılmamalılar. İş yerlerinde patronlarından ve aile içinde de bir aile büyüğü erkekten yardım alabilirler. Miras ile ilgili konular gündeme gelebilir.

Yengeç Burcu: Yengeç burçları ve yükseleni yengeç olanlar için bu ay para konuları ön planda olacak. Gelir gider dengesini kurmakta zorlanabilirler. Beklenmeyen harcamalar gündeme gelebildiği gibi, bekledikleri alacaklarda da bir gecikme yaşanabilir. Bu ay yengeç burçları ve yükseleni yengeç olanlar gerçekten çok çalışacaklar. Uzun mesailer ve yorucu toplantılar sinirlerini bozabilir. Kendilerine mümkün olduğu kadar çok dinlemek için fırsat yaratmalılar.

Aslan Burcu: Aslan burçları ve yükseleni aslan olanlar için ise mart ayı burçlarında geri giden Jüpiter etkisi ile geçecek. Bu ay içinde karar alma ve karar verme konularında bir takım sıkıntılar gündeme gelebilir. Aile içinde, ev içinde iletişim kazalarına karşı dikkatli olmalarında fayda var. Yurtdışı seyahatler, yeni kültürleri keşfetme ihtiyacı, felsefe ile ilgili konular bu ay içinde gündemlerini fazlası ile meşgul edebilir.

Başak Burcu: Başak burçları ve yükselen burcu başak olanlar için bu ay evlilik ve ortaklık konuları ile hayli yoğun geçecek. Yönetici gezegenleri Merkür, kova burcunda ilerlerken onları daha fazla özgürlük arayışı içinde zorlayacak. Elde olmayan nedenlerden kaynaklanan krizlerle boğuşmak zorunda kalabilirler. Kariyere fazlaca odaklanıp, ailelerini ihmal etmemelerinde fayda var.

Terazi Burcu: Terazi burçları ve yükseleni terazi burcu olanlar için karşıt evlerinde gerçekleşen Venüs, Mars ve Uranüs kavuşumu özellikle evlilik hayatlarında onlara hoş sürprizler vaad etmekte. Burada dikkat etmeleri gereken tek konu ben, sen çatışmalarından uzak kalmaları olacaktır. Bu ay içinde aşırı yoğun çalışmaları gerekebilir. Kariyerlerinde güzel günler ve olumlu gelişmeler onları beklemekte.

Akrep Burcu: Akrep burçları ve yükseleni akrep olanlar için mart ayının tek bir anlamı olabilir aşk. Daha fazla aşk. Bu ay içersinde partnerleri ile birlikte uzun ve keyifli yolculuklar yapabilirler. Sağlık konularına dikkat etmelerinde fayda var. Kariyerleri ile ilgili güzel gelişmeler için bir ay daha beklemeliler. Arkadaş ortamlarında yeni insanlarla tanışabilir ve geçmişte yaşadıkları olumsuz deneyimlerin acılarını yeni dostları ile telafi edebilirler.

Yay Burcu: Burçlarında ilerleyen Satürn yay burçlarını ve yükseleni yay olanları ‘’germeye’’ başladı bile. Yaklaşık üç yıl sürecek olan bu döngüde, kendileri ile ilgili sınırları ve fırsatları deneyimleyecekler. Mart ayı içersinde ise para kaynaklarında bir değişim ve dönüşüm yaşayabilirler. Aile içinde çatışmalardan uzak durmaları gerekli. Özellikle evli yaylar için eşlerinin ruh durumlarına göre hareket etmeleri son derece önemli.

Oğlak Burcu: Oğlak burçları ve yükseleni oğlak olanlar için ise iletişim bu ayın temel konuları içinde yer almakta. Bekar oğlaklar ani bir karar ile evlenmeye karar verebilir. Arkadaş çevrelerinde ise yeni arkadaşlar ve yeni arkadaşlıklar uzun süreli ilişkilere dönüşebilir.

Kova Burcu: Kova Burçları ve yükseleni kova olanlar için mart ayı iletişimin çok önem kazandığı bir ay olacak. Kendilerini problem çözme konusunda son derece yetkin hissedebilirler. Para konularında da son derece şanslı olacaklar. Bu şansa güvenerek harcamalarını abartmamalarında fayda var. Kendilerini duygusal olarak kıstırılmış ve bastırılmış hissedebilirler. Özellikle martın ilk haftası içinde çocukluktan kalma anılar sıkça gündeme gelebilir. Yakın arkadaşları ile ilgili güzel haberler alabilirler.

Balık Burcu: Balık burçları ve yükseleni balık olanlar için bu ay para konuları ve flörtler açısından şanslı bir ay olma özelliği taşımakta. Hali hazırdaki ilişkileri hiç ummadıkları bir anda ciddileşebilir. Evli balıklar aşk tazelerlerken bekar olanlar ise evlilik teklifleri alabilirler. Mutlu yeni başlangıçlar için hazırlıklı olmalılar. Özellikle burçlarında gerçekleşecek olan yeni ay, onlara yeni başlangıçlar için harika fırsatlar sunmakta.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.