Tutulmanın Ardından Tutulmak

11.04.2015
224
Tutulmanın Ardından Tutulmak

20 martta balık burcunun son derecesinde gerçekleşen güneş tutulması, hepimizi son derece etkiledi. Başta balıklar olmak üzere, hemen hemen herkes bu tutulma neticesinde payına düşen hayat dersleri ile karşılaşmaya başladı.

Filiz Yaşar Zorka

Güneş tutulmasının etkileri ile başa çıkmaya çalışırken karşımıza bir de 4 nisan’da terazi burcunda gerçekleşecek olan ay tutulması çıkacak. Bu tutulma da bize kendi derslerini sunacak. Biz de final dönemi sınavdan sınava koşan öğrenciler gibi, şu ana kadar biriktirdiklerimizin semeresini görmeye başlayacağız. Boşuna dememiş atalarımız ‘’ne ekersen, onu biçersin’’ diye…

Güneş ve Ay tutulması aslında astrolojik değil astronomik bir olaydır. Yılda iki kere ayın yörüngesi güneş ile dünya arasından geçer. Bu durumda ay, güneşi kısmen ya da tamamen örter. Ay tutulmasında ise ay kendi yörüngesinde dolanırken dünyanın yörüngesine girer ve Dünya’nın yörüngesi Ay’ın yörüngesinin üzerine düşer.

Peki astroloji bunun neresinde yer alır? Yüzyıllarca insanlar, dönemin ünlü astronomları ve astrologları bu gizemli gökyüzü olaylarının insanlar üzerine etkilerini araştırmışlardır. Her tutulma kaydedilmiş ve peşinden gelen olaylarla ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Bugün bizler de bu bilgiler ışığında tutulmaların bizleri nasıl etkileyebileceği konusunda yorumlamalar yapmaktayız.

4 Nisan dolunayı, başta koçlar ve teraziler olmak üzere yengeç ve oğlakları da etkileyecek. Satürn’ün etkisi altında olan Yay’lar ise birazcık daha gerilebilir. Ancak unutmamak gerekir ki ok, yayı germeden atılamaz. Hayatlarının hamlesine hazırlanan yaylar, seçeneklerini gözden geçirmeli ve gerilemeleri ileri atılmak için bir fırsat olarak değerlendirmeliler. Yine aynı şekilde Satürn karşıt burçlarında ilerlerken ikizler de kendilerini biraz baskı altında hissedebilir. İsyan etmek isteyebilir. Hayatlarında ciddi değişiklikler yapma ihtiyacı içinde olabilir.

Şimdi sırasıyla burçlara göre nisan ayının temalarını sıralamak isterim. Yükselen burcunuza göre okumanızı öneririm.

Koç Burcu: Koç burçları ve yükselen burcu koç olanlar için 4 nisanda gerçekleşecek olan tutulma, kelimenin tam anlamı ile hayatlarında bir dönüm noktasını işaret etmekte. Özellikle de evli ve ilişkisi olan koçlar için. Bu ay koç burçları ilişkilerinde tamam ya da devam kararı almak zorunda hissedecekler kendilerini. Onları üzen, geren, yıpratan ilişkileri ile artık vedalaşacak. Öte yandan eğer, mutlu hissediyorlarsa kendilerini artık bu ilişki için belki de koçun doğasından beklenmeyen gereğinden fazla fedakarlıklar yapacaklar. Bu ay cazibeleri çok yüksek ve hoş flörtlere açıklar.

Boğa Burcu: Boğa burçları ve yükseleni boğa olanlar ise güzellik ve uyum gezegeni Venüs’ü evlerinde ağırlıyor. Bu ay içinde, boğa burçları estetik ve güzellikle ilgili konularla meşgul olacak. Evlerinde ufak tefek tadilat işlerine girişebilir. Nisan ayının ikinci yarısında da boğalar, kendilerinde düşüncelerini gerçekleştirmek için inanılmaz bir güç ve cesaret bulacak. Gizli kalmış yetenekleri ortaya çıkabilir. Hiç beklemedikleri kişilerden büyük destek ve yardım görebilirler.

İkizler Burcu: Ayın ilk yarısında Satürn’ün gerilimini yaşayacak olan ikizler burçları ve yükselen burcu ikizler olan kişiler,  Nisan’ın ikinci yarısından itibaren de Venüs’ü kendi evlerinde ağırlamaya başlayacaklar. Bu nedenle hayati kararlarını Nisan ayının ikinci yarısına bırakmalarında fayda var. 2015 yılının başından beri, özellikle otorite figürleri tarafından yeteri kadar takdir edilmeme duygusu yaşayan ikizler, işlerini yine ellerinden gelen en iyi şekilde yapmaya devam etmeliler. Ayın ikinci yarısında cazibelerindeki artış ile beraber flörtler ve ikili ilişkilerde de olumlu gelişmeler yaşanacak.

Yengeç Burcu: Yengeç Burçları ve yükselen Burcu Yengeç olanlar için ise Nisan ayı biraz gerilimli açıların etkisi altında geçecek. Daha çok güvenlik arayışı içinde olacaklar. Çok yakın çevrelerinin sadakatini test etmek isteyebilirler. Bazen bu istekleri, çok yakın arkadaşları ve hatta aileleri tarafından bile olumsuzlukla karşılanabilir. Özellikle tutulma günü olan dört nisanda burçlarının yöneticisi olan ayın karşıt açıları onları bir hayli kuralları yıkmaya ve tabir yerindeyse devrim yapmaya zorlayabilir. Sakin kalmalarında fayda var.

Aslan Burcu: Aslan Burçları ve yükseleni Aslan Burcu olanlar için ise, nisan ayı burçlarında ilerleyen büyük şans gezegeni Jüpiter’in, geri hareketten çıkması ile oldukça hareketli ve hızlı geçecek. Erteledikleri tüm işleri başlatmak için uygun bir zaman. Yönetici gezegenleri Güneş’in tutulma anında Merkür ve Uranüs ile yaptığı kavuşum açısı, Nisan ayı içinde tüm Aslanların hayatına sürpriz gelişmeler getirmekte. Düşüncelerini daha özgürce ifade edecek ortamlar bulacaklar. Yüksek öğrenim, yurtdışı ticaret ve seyahat imkânları ile ilgili olarak da fırsatları takip etmelerinde fayda var.

Başak Burcu: Başak Burçları ve yükselen Burcu Başak olanlar için ise Nisan Ayı, yoğun bir çalışma temposu içinde başlayacak. Daha cesur fikirlere sahip olabilirler. Nisan ayının ikinci yarısından itibaren de para ile ilgili konular gündeme gelecek. Nisan ayının ikinci yarısı Başaklar için şanslı bir dönemi işaret etmekte. Kariyerlerinde, iş hayatlarında olumlu gelişmeler var. Evli ve bekar tüm başaklar için Nisan ayı yoğun romantizm arayışı içinde geçecek. Eşlerinden hiç olmadığı kadar çok destek bekleyecekler.

Terazi Burcu: Terazi Burçları ve yükselen Burcu Terazi olanlar için ise tıpkı Koçlar ’da olduğu gibi, Nisan ayı ilişkiler temalı konularla başlayacak. Ancak Koç’ların aksine, Terazi’ler ilişkilerinde daha fazla uyum ve ahenk için çaba gösterecekler. Bu ay içinde Terazi’leri özellikle de topluluk ve grupla yapılan işler, onlara ün kazandıracak işler konusunda sürpriz gelişmeler beklemekte. Bu ay içinde özellikle ayın ikinci yarısında, ilham perilerinin onları birazcık ihmal ettiğini düşünebilirler. Sanatta kendilerini daha karamsar duygularla ifade etmek isteyebilir, evlerine antika alma ihtiyacı duyabilirler. Tüm bunları yaparken yaşça büyük birine danışmalarında fayda var.

Akrep Burcu: Akrep Burçları ve yükselen Burcu Akrep olanlar için ise, bu ay kelimenin tam anlamı ile flört, arkadaşlık ortamları, hoş ilişkiler ve hoş karşılaşmalar ile dolu geçecek. Bu durumda arkadaşlarla geçirilecek hoş zamanlar, eve ayrılan zamanlardan çalmaya başlarsa, eşler ile ciddi sorunlar yaşanabilir. Bekar Akrep’ler ise hayat arkadaşlarını bu ay içinde bulabilir. Evli Akrep’ler ise çocuk sahibi olmak isteyebilir, sürpriz bebek haberleri alabilir.

Yay Burcu: Yay Burçları ve yükselen Burcu Yay olanlar, Nisan ayını da Satürn’ün etkisi altında geçiriyorlar. Burçlarında geri gitmeye başlayan Satürn onları eski defterleri tekrar açmaya ve kapanmayan defterleri de kapatmaya zorlayacak. Özellikle 4 Nisan’daki ay tutulmasında yükselen burç Yay olduğu için, Nisan ayı Yay Burçları için yoğun duygusal dalgalanmaları da beraberinde getirecek. Evli, bekar, çalışan ya da çalışmayan tüm Yay’lar artık hayatları ile ciddi kararlar almak zorunda olduklarını hissedecekler. Ayın ikinci yarısında, Aslan Burcunda normal hareketine dönecek olan yönetici gezegenleri Jüpiter ise, Yay’lara özellikle felsefe alanında yeni ufuklar açacak. Sürpriz yurtdışı geziler gündeme gelebilir.

Oğlak Burcu: Oğlak Burçları ve yükselen burçları Oğlak olanlar için ise Nisan ayı yönetici gezegenleri Satürn’ün geri hareketi nedeni ile özellikle bilinçaltı konuları, çocukluk travmaları, karanlıkta kalan yönleri ile yüzleşmek ve eskiden kalan kötü hatıraları iyileştirmek için bir fırsat sunacak. Bu ay içerisinde aşırı çalışarak kendilerini yormamaya özen göstermelerinde fayda var. Aşk hiç beklemedikleri bir anda kapılarını çalabilir. Her şeye hazırlıklı Oğlak’lar bu hoş sürprize hazırlıksız yakalanmanın keyfini çıkarmalı. İş ortamlarına ise uyum ve ahenk gelmekte.

Kova Burcu: Kova Burçları ve yükselen burcu Kova olanlar için ise Nisan ayı yakın çevredeki arkadaşlar, kardeşler ve yakın akrabaların ziyaretleri ve konuları ile meşgul geçecek. Gelirlerinde artış var. Aile içinde ise şehir değişikliği ve taşınma konuları gündeme gelebilir. Yaşça büyük bir akrabalarının bakımına yardımcı olmaları gerekebilir. Farklı kültürlerden gelen kişilerle kaynaşarak, ortak projelerde yer alabilirler. Bekar Kova’lar ise çok ani bir karar ile evlenebilir ya da sürpriz bir evlilik teklifi alabilirler.

Balık Burcu: Balık Burçları ve yükseleni Balık olanlar Güneş tutulmasının etkisini en derinden hisseden burç oldular. Nisan ayı Balık Burçları için tam bir arınma ayı olacak. Onlar artık geçmişin ağır yüklerinden sevgiyle vedalaşıyor ve yeni başlangıçlara mutlulukla yelken açıyorlar. Bu dönem içinde bir parça karamsar ya da depresif hissetmiş olsalar da hayallerinin peşinden koşmaya devam etmeliler. Bu ay içinde gelirlerinde sürpriz artışlar görülebilir. Arkadaş çevreleri genişleyecek ve kendilerini çok farklı ortamlarda başarı ile ifade etme imkanları bulacaklar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.