Yılın İlk Akıl Tutulması

Yılın İlk Akıl Tutulması

Astrolojide zekayı temsil eden Merkür Mart’ın 22’sinden Nisan’ın 15’ine kadar Koç burcunda geri harekette olacak. Başta Koç’lar olmak üzere Merkür tarafından yönetilen İkizler ve Başak burçları da ve tabii ki geri kalan diğer burçlar da bu geri hareketten etkilenecek. Peki Merkür Retro’sunu nasıl atlatırız öğrenmek ister misiniz?

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Neden Allah akıl, fikir versin deriz de zekâ versin demeyiz?

Doğuştan gelen zekâ mıdır, akıl mı?

Fikir nedir?

Zekâ doğuştan gelen kapasitemizi gösterir, zeki doğulur. Akıl ise onu kullanma becerisidir, zekanın kapasitesine göre akıl onu ya çok iyi kullanır ya da son model bir bilgisayarın başına oturan iki yaşındaki bir çocuk kapasitesiyle hareket eder. Fikir ise düşüncelerimizdir.

Merkür zekâ ile birlikte iletişimi de etkiler. Bir anlamda kendimizi ifade etme becerimizdir. Öğretmenleri, öğrencileri, tüccarları, yazarları, sekreterleri ve astrologları temsil eder. Bedende ise beş duyu, beyin ve nefes ile ilişkilidir. Ticarethaneler, bankalar, okullar, alışveriş merkezleri, pazarlar da Merkür ile sembolize edilir. Merkür, astrolojide baş bölgesini temsil ettiği için de Koç burcunu sever. Koç burcundaki Merkür güçlü fikirler üretir. Akıcı ve hızlı konuşur. Çabuk karar alır ve bunları da hızlı harekete geçirir. Rekabetçidir. Kendi fikirlerinin en iyisi olduğuna inanır.  Merkür geri hareketine başladığı zaman, Koç burcundaki bu olumlu etkilerini gösteremeyecektir. Aceleci ve sabırsız davranabilir. Kırıcı olabilir. Fikirleri konusunda da ısrarcıdır. Başkalarını fikirlerini göremez. Düşünmeden konuşabilir. Kavgacı olabilir. Kendi fikirlerini etrafındakilere zor ve kuvvet kullanarak kabul ettirmek isteyebilir. Tüm bunları yaparken de Merkür Retro’sunun doğası gereği birtakım sakarlıklar, iletişim kazaları, yanlış anlaşılmalar meydana gelebilir.

Merkür Retro’sunu nasıl atlatırız?

Koç Burcu: Koç ve yükselen burcu Koç olanlar için Merkür Retro’su çok önemli, çünkü bu Retro burçlarında gerçekleşir. Nisan ayı içinde her şeyden önce sevgili Koçların sakin olması ve sakin kalması gerekli. Fikirlerini şimdiye kadar olmadığı şekilde ısrarcı savunabilirler. Fikir tartışmaları birdenbire kimlik savaşlarına dönüşebilir. Öfkeli olabilirler. Önce dinlemeyi öğrenmelerinde büyük fayda vardır. Ani fikirler ile kariyerlerinde önemli değişikliklere gidebilirler. Otorite figürleri ile çatışmaya girmekten kaçınmaları gereklidir.

Boğa Burcu: Boğa ve yükselen burcu Boğa olanlar için ise burçlarına geçiş yapan ve yönetici gezegenleri olan Venüs’ün ilham verici etkileri söz konusu. Alışveriş için güzel bir zaman. Kişisel bakıma her zamankinden daha fazla özen gösterebilirler.  Bununla birlikte Merkür Retro’su Boğa burçlarının bilinçaltı konularında gerçekleşiyor. Bu dönemi, çocukluk travmalarından arınmak, yeni ve taze başlangıçlar yapmak için kullanabilirler.

İkizler Burcu: İkizler ve yükselen burcu İkizler olanlar da burçlarının yöneticisi olan Merkür’ün geri hareketinden son derece fazla etkilenecekler. Dernekler, sosyal faaliyetler, iletişim ile ilgili konular ve toplumda göz önünde oldukları alanlarda yanlış anlamalar ve yanlış anlaşılmalar, ani değişimler ile kopmalar olabilir. Çabuk sıkılabilirler. Mekân değişikliği yapmak isteyebilirler. Miras ile ilgili konular gündeme gelebilir.

Yengeç Burcu: Yengeç ve yükselen burcu Yengeç olanlar ise Merkür Retro’sunu kariyerleri ile ilgili alanlarda deneyimleyecekler. İş anlaşmaları, görüşmeler, sözleşmeler için Retro’nun bitiş tarihi olan 15 Nisan sonrasını beklemelerinde fayda var. Hali hazırdaki ortaklıkları için de bu durum aynı olacak. Evlilikleri ile de dikkat etmeleri gereken konu eşlerinin ihtiyaçlarıdır. Duygusal olarak incinmemeli ve incitmemelidirler.

Aslan Burcu: Aslan ve yükselen burcu Aslan olanlar ise Merkür Retro’sunu yüksek öğrenim, uluslararası seyahatler ve ticaretleri, e-ticaret, bankacılık ve sosyal medya ile ilgili konularda deneyimleyecekler. Bu nedenle de çok dikkatli olmalarında fayda var. Tüm şifrelerini lütfen unutmasınlar ve mümkünse Merkür Retro’sundan önce değiştirsin ve de kimse ile paylaşmasınlar. Sevgili Aslanlar ayrıca sağlıklarına da çok özen göstermeliler. Dizleri, dişleri ve eklemleri konusunda dikkatli olsunlar.

Başak Burcu: Merkür Retro’sunun en çok etkileyeceği burçlardan bir tanesi de Başak burçları. Başak ve yükselen burcu Başak olanların da yönetici gezegeni olan Merkür, geri harekette olduğu üç hafta boyunca gizli düşmanlıklar, krizler, miraslar ve başkalarından gelen kaynaklar konusunda onları zorlayacak. Gizliliğe önem vererek yaptıkları her türlü görüşme beklemedikleri bir şekilde açığa çıkabilir.

Terazi Burcu: Terazi ve yükselen burcu Terazi olanlar için ise ilişkileri ve ev içindeki konular son derece gündemde. Yanlış anlamaya ve yanlış anlaşılmaya o kadar müsait bir dönemden geçiyorlar ki. Bu dönemde kendilerine haksızlık yapıldığına inandıkları an, hassas Teraziler, karşısındakini kaybetmek pahasına da olsa kırıcı ve yıpratıcı bir tutum içinde olabilir. Taşınma ile ilgili konular gündeme gelebilir. Ani kararlar ile hali hazırdaki ilişkilerini bitirme noktasına gelebilirler. Bu nedenle de Terazi Burçlarının özellikle ikili ilişkilerde fevri davranmaktan kaçınmalarında fayda var.

Akrep Burcu: Akrep ve yükselen burcu Akrep olanlar ise Merkür Retro’sunu iş yerleri ve sağlıkları ile ilgili konularda deneyimleyecekler. Astlarının yapabileceği yanlış anlamalara ve hatalara karşı dikkatli olmalarında fayda var. Ayrıca sevgili Akrepler, Nisan ayı boyunca kardeşleri ve yakın çevreleri ile tartışmaya girmemeye özen göstermeliler. Kendilerini, burçlarındaki Jüpiter’in geri hareketi ile birlikte kısıtlanmış hissedebilir ancak bunun geçici olduğunu bilmeliler.

Yay Burcu: Yay ve yükselen burcu Yay olanlar için ise Merkür Retro’sunun önemi hayattan keyif aldıkları, eğlendikleri alanlar ile ilgilidir. Çocukları ve çok yakın arkadaşları ile iletişim problemleri yaşayabilirler. Yay burçları Nisan ayı içinde harcamalarına dikkat etmeliler. Beklemedikleri anda gelen kazançlar olabileceği gibi, beklemedikleri anda gelecek kayıplar da olabilir.

Oğlak Burcu: Oğlak ve yükselen burcu Oğlak olanların ise Nisan ayı boyunca kafaları meşgul olacak. Kendilerini yaşam yolları ile ilgili olarak ciddi kararlar almanın arifesinde görebilirler. Yaşam yollarında ciddi ve köklü değişiklikler yapmak isteyebilirler. Ev ve şehir değiştirmeleri söz konusu olabilir. Sakarlıklara karşı dikkatli olmalarında fayda var.

Kova Burcu: Kova ve yükselen burcu Kova olanlar için ise Merkür Retro’su yakın arkadaşları ile yanlış anlaşılmaları gündeme getirebilir. Kardeşler ve kapı komşular ile olan ilişkilerine dikkat etmelerinde fayda var. Çocukluk arkadaşları ile kopmalar gündeme gelebilir.

Balık Burcu: Balık ve yükselen burcu Balık olanlar Merkür Retro’sunu maddi konularda deneyimleyecekler. Bu dönem içinde kesinlikle kredi kullanmasınlar. Kimseye borç vermesinler ve yatırım ile ilgili planlarını 15 Nisan sonrasına ertelesinler. Harcamalar konusunda da dikkatli olsunlar. Bekledikleri maddi kazançlarda gecikmeler olabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.