Uçakta Kulak Ağrısına Dikkat

Uçakta Kulak Ağrısına Dikkat

Uçakta yaşanan kulak ağrıları genellikle ciddiye alınmaz. Oysa bu ağrılar çeşitli burunda iltihabi hastalık, yapısal bozukluk bazen de tümör belirtisi olabilir.

Doç. Dr. Mehmet İlhan Şahin

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Uçakta yaşanan kulak ağrısı bazen altta yatan farklı sorunların işareti olabilir. Sorunların ciddiyetine göre ameliyata varabilen tedaviler gerektirebilir. Geçici kulak tıkanıklığının önemi yoktur.

Ancak tıkanıklık uzun sürer ve kulakta ağrı ortaya çıkarsa bu önemli burun ya da geniz hastalıklarının işareti olabilir. Hatta kulak zarında çökme, iç kulak hasarı hatta geri dönüşü olmayan işitme kaybına bile neden olabilir. Eğer uçuşlarda sık kulak ağrısı ve tıkanıklığı yaşanıldığında acilen kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerekir.

Kulak Ağrısı Ciddiye Alınmalı!

Geniz ile kulak arasında uzanan ‘östaki tüpü’ kulağı havalandırır ve atmosferik basınç değiştiği sırada kulak basıncını dengeler. Yaşanan kulak ağrısı problemlerinin nedeni de tam olarak bu tüpün iyi çalışmamasına dayanıyor. Bu sebeple burunda iltihabi bir hastalık, yapısal bozukluk, geniz eti büyümesi, alerjik problem, tümör buna neden olabilir. Kulağında sık veya kalıcı tıkanma yaşayan özellikle uçuşlarda kulak ağrısı yaşayan kişilerin kulak burun boğaz uzmanına muayene olmalarında yarar vardır.

Hasara neden olabilir

Yalnızca uçuşlarda değil, herhangi araç yolculuğundaki ağrılar da dikkate alınmalıdır. Çoğunlukla uzun süredir burun tıkanıklığı olan kişiler, burundan nefes almayı unuttukları ve mevcut durumlarına alıştıkları için yaşadıkları probleminin farkında olmaz. Bu nedenle ‘kulak ağrısına’ dikkat edilmelidir. Aksi takdirde problem; süreç uzadıkça kulaklarda çökmelere, çok daha ciddi geri dönüşsüz işitme problemlerine yol açabilir.

Nezle ya da grip uçuş öncesi tedavi ister

Nezle ya da grip olan kişilerin burnu tıkalıyken uçuş sırasında kulak ağrısı yaşaması normaldir. Yolculuk öncesinden tedavi olmasında fayda var. Çünkü burun tıkanıklığının çok fazla olması durumunda, uçuş sırasında yaşanan kulak ağrısıyla birlikte kulak zarı deliği ve iç kulakta hasar meydana gelebilir. Dolayısıyla özellikle düzenli olarak uçak yolculuğu yapan ve her uçuşta kulak ağrısı yaşayan kişilerde sorunun kronikleştiği anlamına gelir.

Ağrı ile birlikte baş dönmesi

Tedavi gecikirse kulak zarında çökme, iltihaplanma, zar delinmesi gibi problemler ortaya çıkar. Uçuş sırasında bir anda ağrı ortaya çıkar, beraberinde baş dönmesi de gelirse bu çok ciddi-acil sorun işaretidir. Böyle bir durumla karşılaşan kişilerin de uçuş sonrası bir an evvel acil servise başvurmalıdır.

UÇUŞTA BEBEK-ÇOCUKLARIN AĞLAMA KRİZLERİ ÖNEMSENMELİ

Uçuşlarda çok sık karşılaşılan bir başka konunun da küçük çocukların yaşadıkları ağrı krizleridir. Genellikle normal bir durum olarak algılansa da ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmalarında fayda var. Eğer çocuk ya da bebek çok ağlıyor, hiçbir şekilde susmuyorsa mutlaka ciddiye alınmalı. Yaşadığı sorun kulak ağrısı kaynaklı olabileceği için bu şekilde uçuşlarda ciddi ağlama krizleri yaşayan çocuklar için hekime başvurulmasında fayda vardır.

SORUNA GÖRE CERRAHİ TERAVİ YÖNTEMLERİ FARKLILAŞIYOR

Özellikle büyük geniz eti olan ve kulak ağrısı-tıkanıklığı, işitme kaybı sorunu yaşayan kişi ya da çocuklarda geniz etinin alınması hatta kulak iyi havalanamıyorsa havalanması için ‘kulak tüpü’ uygulaması gibi cerrahi işlemler uygulanır. Bunun dışında burnun açılmasına yönelik ilaç tedavisi bu da yeterli gelmezse kemik, kıkırdak eğrilik düzeltilmesi, büyümüş etlerin alınması ya da küçültülmesine yönelik cerrahi tedavilerin uygulanması gerekir.

Sürekli tıkanıklık problemi yaşayan kişilerde kulağın havalandırılmasına yönelik tüp tedavisi gibi uygulamalar olduğu gibi balonla tıkalı olan östaki borusu da açılabilir. Bu yüzden burun problemi dışında, kronik östaki tüpü sorununa bağlı olarak işitme kaybı yaşayan kişilerde de östaki tüpünün balonla genişletilmesi ameliyatı gerekli olabilir.

HASTA TEDAVİ SONRASI HEMEN İŞİNE BAŞLAYABİLİR

Özellikle problemlerini düzeltmeye yönelik endoskopik yöntemlerle kısa süreli prosedürler bulunur. Uygulama sonrasında hastalara önemli konfor sağlanabilir. Ameliyat sırasında tampon uygulanmayan endoskopik işlem sonrasında hasta aynı gün taburcu olabilir. Bununla birlikte kulaktaki tıkanıklığın açılmasına yönelik uygulanan ‘endoskopik tüp genişletme ameliyatları’ sonrasında da hasta ertesi gün iş başı yapabilir.

Her tıkanma için cerrahi uygulanmasa da ihtiyaç duyan hastaların bu konuda yaşadıkları tedirginlik nedeniyle ameliyatı geciktirmemeleri gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.