Ülkemizde Saatte 29 Kemik Kırılıyor

Ülkemizde Saatte 29 Kemik Kırılıyor

Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Şansın Tüzün ve Türkiye Osteoporoz Hasta Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülkü Akarırmak kemik sağlığı temelinin anne karnında başladığına dikkat çekerek, “Kırıksız bir yaşam için hareket şart. İkinci adım beslenme, üçüncü adım ise önlem almak. Türkiye’de saatte 29 kırılma vakası yaşanıyor. Bu tablo kader değil, değişebilir” uyarısında bulundu.

Dünyada en sık görülen iskelet sistemi hastalığı osteoporoz aslında kader değil. Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte 65-70’lı yaşlardan itibaren kemikler daha sık kırılmaya başladığı için uzmanlar önlem alınması, duyarlılık oluşması konusuna dikkat çekti.

Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Şansın Tüzün ve Türkiye Osteoporoz Hasta Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülkü Akarırmak, “Osteoporoz bilindiği gibi yaşlılık hastalığı değildir. Anne karnından başlayarak osteoporozdan korunmak gerekir. Bir iskelet sorunudur. Beslenme ve yaşam biçimi ile çok bağlantılıdır. Kırıkları önlemek bir anlamda osteoporozu da önlemektir. Hareket adına atılan her bir adım faydalıdır. Ancak bazı hareketlerden sakınmak gerekir. Örneğin; merdiven çıkmak-inmek zorlu bir aktivite olduğu için belli yaş üstünde kişilerin sakınması gerekir. Yaşlılıkta da kırıksız bir yaşam sürmek her hastanın hakkı” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.