Unutkanlık Kaderiniz Olmasın!

Unutkanlık Kaderiniz Olmasın!

İlerleyen yaşla birlikte bellekte oluşabilecek zayıflıkların erken teşhis edilebilmesi ve gerektiğinde tedavi edilebilmesi için 55 yaşından itibaren düzenli olarak bellek check-up’ın yapılması gerekir. Unutkanlık kaderiniz olmaması için…

Dr. Esin Özdeniz Varan

Uzm. Nöropsikolog

Bellek zayıflaması yaşla ilintili olabileceği gibi, Alzheimer gibi başka rahatsızlıkların da habercisi olabilir.

İlerleyen yaşla beraber, herkeste unutkanlık görülebilir. Bellek check-up’ ı, varsa bellek bozukluklarını tespit edip tedavi etmek konusunda büyük önem taşıyor. Bellekteki zayıflama yaşla ilintili olabileceği gibi, Alzheimer gibi başka rahatsızlıkların habercisi de olabilir. Bellek check-up’ ı sayesinde demansın (bunamanın) erken teşhis edilebilmesi, diğer hastalıklarda olduğu gibi, tedavinin başarısını artırabilir. Bu nedenle 55 yaşından sonra herkese düzenli bellek check-up’ı yaptırmasını tavsiye ediyorum.

Check-up sayesinde bellekteki tüm sorunlar saptanıyor

Bellek check-up, bellek sistemini değerlendirmek amacıyla bir nöropsikolog tarafından uygulanan, ortalama bir saat süren, kağıt ve kalem kullanılarak yapılan bellek testlerinden oluşan bir check-up’tır. Bu testler sayesinde hastaların belleklerinde bir sorun olup olmadığının belirlendiğini belirtiyor. Bellek check-up’ı belleğinde hafif, yaşa bağlı değişiklikler yaşayan, ancak belirgin unutkanlıkları olmayan kişiler için uygundur. Daha ciddi unutkanlık sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, tanı ve tedavi için daha ayrıntılı bir değerlendirmeye ihtiyacınız var demektir.

Belleğinizin iyi olduğunuz düşünseniz de yaptırın…

Bellek check-up’ı belleğinizin iyi olduğunu düşündüğünüz zamanki normal performansınızı belirlememizi sağlar. Bu normal performansınız, daha sonraki değerlendirmelerle karşılaştırabilmemiz için temel bir düzey sağlar. Bu temel düzeyin sonraki değerlendirmelerle karşılaştırılması, mesela kolesterol düzeylerinizin bir sonraki doktor muayenesinde yeni kolesterol düzeyleriyle karşılaştırılması gibidir. Temel düzeyin belirlenmiş olması, belleğinizdeki değişikliklerin çok daha erken belirlenebilmesini sağlar.

Ayrıca, bellek bozukluğunun erken safhaları genellikle hasta veya hasta yakınları tarafından fark edilmeyebilir. Bu nedenle belleğinizin iyi olduğunu düşünseniz bile, bellek check-up’ı ile olası bellek bozukluğunun erken safhaları yakalanabilir.

55 yaşın üzerinde olsanız da bellek check-up’ı yaptırmak için geç kalmış sayılmazsınız. 65–85 yaş arası demans (bunama) riski her beş yılda bir iki katına çıktığı için, özellikle ilerleyen yaşla beraber bellek check-up’ının önemi gittikçe artmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.