Uyku Apnesi Sinir Yapıyor!

Uyku Apnesi Sinir Yapıyor!

Yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, unutkanlık gibi şikayetleriniz varsa uyku apnesi probleminiz olabilir. Basit bir sorun gibi görünse de kalp ve damar hastalıklarına, iktidarsızlığa, felç ve hatta ölüme bile sebebiyet verebiliyor.

Dr. Hikmet Aloğlu

Nöroloji Uzmanı

Uyku apnesi kadınların yüzde 6’sını, erkeklerin ise yüzde 12’sini etkileyen yaygın bir hastalıktır. Sadece İstanbul’da uyku apnesi olan 600 bin kişi bulunuyor. Kişinin uyurken solunumunun ara ara durup tekrar başlaması ile kendini gösteriyor. Sıklıkla da şiddetli horlama ile beraber meydana geliyor. Nefes durması saatte 5’ten fazla veya uzun süreli ise kalp ve beyin başta olmak üzere vücudun birçok sistemini olumsuz etkiliyor.

Trafik Kazalarının Ana Sebebi Uyku Apnesi

Gündüz uyku yapan hastalıklar bütün aktivitelerimizi bozan bir durumdur. Bu kişiler sabahları yorgun uyanır. Gazete okurken, televizyon seyrederken kolayca uyuklarlar. Konsantrasyon güçlüğü çektiklerinden verimli olamazlar. Bunlar dışında birçok trafik kazası da uyku apnesinden dolayı yaşanıyor, can kaybına neden oluyor.

Şişman ve Yaşlı Erkeklerde Daha Sık Görülür

Uyku apnesi şişman ve yaşlı erkeklerde daha sık görülür. Bu kişilerde üst hava yolunu belli seviyede daraltan sebepler vardır. Gündüzleri bütün kaslarımız çalıştığından bu darlık sorun olmaz. Ama uykuda diğer tüm kaslarımız gibi dil kökü kasları da gevşer. Böylece hava yolunda önce daralma sonra tıkanıklık oluşur. Nefes alamama durumu meydana gelir. Bu duruma da uyku apnesi denir.

Boşanmalar Üzerinde Etkisi Büyük

Tolumun yüzde 4’ünde görülen uyku apnesi, kişiyi daha sinirli yapıyor. Buna bağlı olarak performans düşüklüğü yaratırken, yaşam kalitesini de azaltır. Boşanmalar üzerinde etkisi de büyük. Uyku ile hem bedenimiz hem ruhumuz yenilenir. Bütün gün kullanılan bir kütüphaneyi düşünün. Eğer kitaplar raflara düzenli şekilde konmazsa, aradığınızı bulamazsınız. İşte uykunun da bedene yaptığı budur. İyi uyuyamayan bir kişi kendini yorgun hisseder. İsteksizlik oluşur.

Cinsel İsteksizlik Sebebi

Uyku apnesi, sağlığımızı da birçok anlamda olumsuz etkiliyor. Uyku apnesi, hormonel dengemizi bozduğundan obeziteye neden oluyor. Hastada gece sık uyanma, aşırı terleme, sık idrara çıkma, tansiyon yüksekliği ve cinsel iktidarsızlık görülebilir. Bunun yanı sıra beyin damar tıkanıklığına, beyin kanaması riskinde artışa, kalp krizine, kalp ve akciğer yetmezliği de neden olabilir. Horlamayı utanılacak bir şey olarak değil, bir hastalık olarak görmek lazım. Üstelik tedavisi de basit. Hastanın öncelikle sigara ve alkolü bırakması sonrasında ise kulak burun boğaz muayenesi yaptırması gerekir. Eğer kişinin geniz hava yolları açıksa bunlara özel dizayn edilmiş evde kullanılabilen soluma cihazları verilir. Böylece uykusu normale döner.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.