Uyku Sağlıklı Beslenme Kadar Önemli

Uyku Sağlıklı Beslenme Kadar Önemli

Uzmanlar, sağlıklı uykunun sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite kadar önemli olduğunu vurguladı. Yataş Bedding uzmanlarının yaptığı açıklamada uykunun kilo alma, obezite, öğrenme, bağışıklık sistemi gibi birçok hastalık oluşumunda önemli rol oynadığına dikkat çekti.

Yataş Bedding, bu yıl “Global sağlık için herkese sağlıklı uyku” sloganıyla toplumun uyku konusundaki bilgi birikimini ve sağlık ilişkisi farkındalığını artırmak üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Uykunun sağlıklı beden, beslenme ve yeterli fiziksel aktivite kadar önemli olduğunu belirten Nörolog Prof. Dr. Hakan Kaynak, “Uyku hafızayı güçlendirir, öğrenmeyi kolaylaştırır. Uyurken beyin atıklardan temizlenir, immün sistemin sağlıklı çalışmasını sağlayarak virüs ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olurken organizmayı da enfeksiyonlardan korur, yaşlanmış hücrelerin yenilenmesini sağlayarak, yaşlanmayı engeller. Sağlıksız uyku obezite, diyabet ve koroner arter hastalıkları ile bağlantılı olarak kalp damar hastalıklarına bağlı ölümleri artırır. Uyku apne sendromu ve REM uykusu davranış bozukluğu gibi bazı uyku hastalıkları, bilişsel fonksiyonlarda bozulma, demans, epilepsi nöbetlerinde artış görülür” dedi.

Düzenli uyku mental sağlığı iyileştirir

Uyku kalitesinin genel sağlığı ve psikolojik durumu etkilediğine dikkat çeken Psikoterapist Fundem Ece, “Uyku eksikliği depresyon ve anksiyete riskini artırabilir, konsantrasyon eksikliği, gerginlik ve duygu durum dalgalanmalarına neden olabilir. Yeterli-düzenli uyku, stresle başa çıkmaya yardımcı olur, duygusal dengeyi korur, mental sağlığı iyileştirir” şeklinde bilgi verdi.

Önce uyku konforu

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Berhan Bayram hastaların birçok probleminde uyku süresi ve kalitesini sorguladıklarını belirterek “Uyku bozukluğu farmakolojik ve farmakolojik olmayan yaklaşımlarla tedavi edilebilir. Ancak kullanılacak her ilaç az da olsa yan etkiye sahiptir. Bu nedenle öncelikle sıcaklık, nem, uyku pozisyonu, uygun yastık ve yatak seçimi gibi çevresel etkenler düzenlenerek; uyku konforu en iyi seviyeye getirilerek tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Bu şekilde vücudu birçok hastalıktan koruyabilir ve mevcut hastalıkların iyileşme süresini olumlu şekilde etkileyebilir” dedi.

Diyetisyen Çağatay Demir, uyku ile kilo arasında yakın bir ilişki olduğuna dikkat çekerek, “Yapılan çalışmalar, 6 saatten az uyuyan yetişkin ve 10 saatten az uyuyan çocukların fazla kilolu olma riskiyle karşı karşıya olduğunu göstermiştir. Uyku saatinden ortalama 4 saat önce yemek yemeyi durdurun. Uykudan önce demli çay, kahve, kafein içeren gazlı içecekler tüketmeyin, ılık bir duş alın, yoğun fiziksel aktiviteden kaçının, akşam saatlerinde mümkün olduğunca telefon, tablet gibi cihazların yaydığı mavi ışığa olan maruziyeti sınırlandırın” şeklinde uyarılarda bulundu.

Uyku bozukluklarının tedavisinde fizyoterapi

Uzman Fizyoterapist Yonca Görgül, günümüzün hızlı tempolu yaşam tarzı, teknolojiye bağımlılık, iş stresi gibi faktörleri uyku kalitesini olumsuz etkilediğini söyleyerek, “Fizyoterapi, uyku bozukluklarının tedavisinde etkili rol oynayabilir, hastalara daha iyi bir uyku deneyimi sunabilir. Kas-eklem ağrıları, uyku apnesi, stres ve endişe gibi sorunlarda fizyoterapi yöntemleri kullanılarak uyku kalitesi artırılabilir” dedi.

Uykuda nefes alamama ciddi sorundur

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Sezim Şafak, “Bazı hastalıklar uykuyu direkt etkiler. Örneğin tıkayıcı uyku apnesi uykuda 10 saniyeden uzun nefes durması olarak nitelendirilen apnelerin yaşanma durumudur. Apnelerin yoğun olması, gün içi yorgunluk halinden hipertansiyona, çarpıntıdan ani kalp durmalarına ölümcül sonuçlara gidebilen dizi yaşamsal soruna neden olur. Bu anlamda bireyin öncelikli olarak burundan nefes almasının sağlanması esastır. Sonrasında metabolizma hızlanacağı için kilo verme ivmesi artar, yapılacak uyku testi sonrasında da tedavinin bir sonraki aşamasına geçilir” şeklinde açıklama yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.