Stressiz Rahat Uyku İçin

Stressiz Rahat Uyku İçin

Journal of Clinical Sleep Medicine dergisi, Avustralya’da bulunan Murdoch Üniversitesi ve The Nutrients’ta yayımlanan araştırmada safran kullanan kişilerin uyku düzeni ve stres yönetiminde belirgin iyileşme görüldü.

Prof. Dr. İsmet Melek

Nöroloji Uzmanı

Tüm dünyada yapılan farklı klinik araştırmalar, en pahalı bitkisel içeriklerden biri olan safranın, uykusuzluk ve stresle mücadelede etkili bir kaynak olduğunu ortaya koydu.

Dünyada en çok Türkiye’nin yanı sıra İspanya, İtalya, İran vb. ülkelerde yetiştirilen ve çok değerli antik bir bitki olan safran, özellikle biyoaktif bileşenleri nedeniyle, gıda ve besin takviyesi ürünlerin üretiminde kullanılan oldukça değerli besin kaynağıdır. Bu özellikleriyle bazı kültürlerde “kırmızı altın” olarak da anılıyor. Nitekim bir kilo safran elde etmek için yaklaşık 150 bin çiçek toplanması gerekiyor.

Uzun yıllardır çeşitli kültürlerde tıp ve mutfak kullanımında önemli yere sahip olan safranın uyku düzeni ve stres yönetimi üzerindeki faydaları bilimsel olarak kanıtlandı. Günümüzde gıda takviyelerinde önemli etken madde olarak kullanılmaya başlanan safranın uyku üzerindeki etkileri aslında yüzyıllardır bilinmektedir. Safran, içerisinde bulunan kimyasal bileşikler sayesinde sakinleştirici bir etki yaratır. Bu etki, uyku süresini düzenlemeye ve kaliteli bir uyku sağlamaya yardımcı olur.

Journal of Clinical Sleep Medicine dergisinde yayımlanan, Avustralya’da bulunan Murdoch Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, 4 hafta boyunca Affron yani Safran kullanmış 120 yetişkinin uyku kalitesinde artış olduğu görüldü. (REF 1) The Nutrients’ta yayımlanan başka bir önemli araştırmada ise 6 hafta boyunca safran kullanan kişilerin uykuya dalmasında kolaylık ve uyku kalitesinde belirgin iyileşme görüldü. (REF 2)

Safranın serotonin seviyesine etkisi

Uykusuzlukla beraber stres, modern yaşamın vazgeçilmez parçası haline gelmiştir. Safran, serotonin seviyelerini artırarak ruh hali üzerinde olumlu etki yapar. Safranın tüketimi, nörotransmitterin salınımını artırarak stresi azaltmaya ve genel rahatlama hissi sağlamaya yardımcı olur. İkincil etkisi ise serotonin vücut tarafından geri alımını önleyerek kullanılabilmesidir. Böylelikle serotonin seviyesinde artış görülebilir. Bu nedenle, safran stresin yol açtığı olumsuz etkilerle mücadelede doğal bir destek olarak kullanılabilir. (REF 3)

Safran nasıl kullanılmalı?

Safran, uyku ve stres yönetimi gibi konularda önemli bir bitki olarak öne çıkmaktadır. Ancak, kullanmadan önce dikkate alınması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Safranın yüksek kalitede, güvenilir bir kaynaktan ve eczanelerden temin edilmesi önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.