Uykusuzluk Göz Hastalıkları Nedeni

30.07.2013
247
Uykusuzluk Göz Hastalıkları Nedeni

Uykusuzluk göz sağlığında nasıl bir etki bırakır? Uykusuzluk uyku apnesi geçmişi olan orta ve ileri yaştaki kişilerde Anterior İskemik Optik Nöropati (AION)  gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir ve görme kaybına neden olabilir.

Dr. Şenay Yılmaz

Göz Hastalıkları Uzmanı

Uykusuzluk gözde ne gibi problemlere yol açıyor? Çok uyumanın göz sağlığına bir faydası var mı? Cevapları merak edilen bu soruları uzatmak mümkün. Peki uyku ile göz sağlığı arasındaki paralelliği nasıl kurmalıyız? Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı gözler için 6-8 saat düzenli uyku uyumak gerekir. Özellikle yoğun tempoda çalışanların düzenli uyku uyumaları ve mümkünse öğle yemeğinden sonra gözlerini 5-10 dakika dinlendirmeleri gerekmektedir. Yapılan çalışmalar günde en az 5 saatlik uykuya ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Her akşam aynı saatlerde uyumak gözleri dinlendirmektedir ve karanlıkta uyumak gözler için daha faydalıdır.

Masa Başı Çalışanlar Dikkat

Uykusuzluk en çok masa başı çalışanlarını (Bilgisayar karşısında) etkilemektedir. Bu nedenle masa başı çalışanların 20-20-20 kuralına göre gözlerini dinlendirmeleri gerekmektedir. Bu kural her 20 dakikada bir 20 saniye 20 metre uzağa bakmak olarak tanımlanmaktadır. İnsanlar genel olarak normalde bir dakikada 15-20 kez gözlerini kırparlar.  Ama konsantrasyon seviyesi arttıkça, kırpma sayısı azalır.  Bilgisayarda çalışırken dakikadaki göz kırpma sayısı 5’e düşer ve göz sürekli açık olduğu için gözyaşı buharlaşıp uçar. Bu da gözlerinin kurumasına sebep olur.  Uzun süre bilgisayarda çalışırken bilinçli bir şekilde gözleri daha fazla kırpmakla gözyaşı tabakası ve gözlerin nemliliği korunmuş olur.

Uykusuzluğun Sonuçları

Uykusuzluk uyku apnesi öyküsü olan orta ve ileri yaştaki kişilerde Anterior iskemik optik nöropati (AION) gibi ciddi göz rahatsızlıkları görülebilir. Bu durum özellikle yaşlanma ile ortaya çıkan kan damarlarının bir inflamatuar (iltihabi) hastalığı olarak tanımlanabilir. Kan akımı nedeniyle optik sinirde hasar oluşur ve görme kaybına neden olabilir.

Uykusuzluğun göz sağlığı üzerinde meydana getirdiği diğer rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir:

·         Uykusuzluk gözaltı kapaklarında ödeme ve göz kapağı şişliklerine veya torbalanmaya yol açar.

·         Gözlerin etrafında koyu halkalar oluşmasına yol açar.

·         Uykusuzluk nedeniyle göz kapağı kaslarında spazm görülür (kapak seyirmesi ). Bu istemsiz kas kasılmalarına myokymia adı verilir. Bu göz kapağı spazmları ağrılı değildir, görüşe zarar vermez ama rahatsız edici olabilir.

·         Uykusuzluk göz kuruluğuna yol açabilir. Göz kuruluğuna bağlı ağrı, batma, yanma, ışığa karşı hassasiyet, kaşıntı, kızarıklık ve bulanık görme görülebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.