Vajinusmus Erkeğin de Sorunu

03.04.2013
1.260
Vajinusmus Erkeğin de Sorunu

Vajinusmus kadına ait bir cinsel sorun gibi görünse de sorun aslında erkeğin de sorunu. Bu sorunun yaşanması ve çözümünde erkeğin rolü büyük!

Dr. Çiğdem Demirsoy

Psikolog

Vajinusmus ortaya çıkması, gelişimi ve tedavisinde erkek faktörünün çok önemlidir. Kadına ait bir cinsel sorun gibi görünse de vajinusmus aslında çiftin sorunudur, erkek bu sorunun yaşanması ve çözümünde önemli rol oynar.

Vajinusmusun pek çok nedeni olmakla birlikte en sık karşılaşılan nedeni bilgi eksiklikleri ve hatalı bilgilenmelerdir. Vajinusmus yaşayan kadının eşlerin de cinsel bilgi ve deneyimin yetersiz olması sık gözlemlenmektedir.

 Bilgisizlik telaşlandırıyor!

Yeterli cinsel bilgi ve tecrübesi olmayan bir erkek ilk ilişkide bir yandan kendi cinsel performansına ilişkin kaygılar yaşarken bir yandan da eşinin canını yakacağı endişesi ile kadına ihtiyacı olan güven ve desteği veremez. Kadının genital yapısı ile ilgili bilgi eksiklikleri erkeğin de cinsel birleşme esnasında ne yapacağını bilemeyip telaşlanmasına yol açabilmektedir.

Erkeğin de ilk cinsel deneyimi ise penis sertliğini kaybetme, cinsel ilişkiyi gerçekleştirememe korkusu olabilir. Ya da aşırı uyarılma ve heyecanın etkisi ile erken boşalma yaşayabilir. Erkeklerde boşalma kontrolü zamanla öğrenilir, cinsel ilişki tecrübesi ile kazanılır. Bu konuda kendine güveni olmadığında erkek ilişkiyi bir an önce gerçekleştirme telaşıyla kadının yeterince rahatlamasını, zihinsel ve bedensel olarak vajinal ilişkiye hazır hale gelmesini sağlayamaz.

 Kasılmalar refleks haline gelmesin!

Yeterli ön sevişme olmadan acele bir şekilde cinsel birleşme aşamasına geçilmesi ilk cinsel birleşme girişiminde kadının kasılmasına ve birleşmenin ağrılı hale gelmesine yol açar. Bir kez acı hissedildiğinde sonraki cinsel birleşme denemelerinde de bu defa acı beklentisi ile korku ve kasılmalar devam eder, giderek olumsuz bir şartlama oluşur ve kasılmalar refleks niteliği kazanır.

Cinsel birleşme zannedildiği gibi kadına acı veren bir süreç değildir. Pek çok kadın ilk ilişkiyi korku ve kaygı ile hazır olmadan deneyimlediği için kasılma yaşayıp acı çeker. Deneyimlerin kulaktan kulağa “cinsel birleşme kadın için ağrı ve acı vericidir” şeklinde aktarılması mitlerin inanca dönüşmesine neden olur.

Toplumda yaygın olan bu inanışlar sadece kadınları değil erkekleri de etkiler. Böyle düşünmek erkeğin de kadının korkusuna ortak olmasına veya aşırı hoşgörülü, anlayışlı davranarak onun kaçınmalarına rıza göstermesine yol açar. Bu da sorunun sürmesine katkı sağlayan bir etkendir.

Bazen de hoşgörülü yaklaşımın aksine erkek eşinin kaygısını paylaşamaz, ona güven ve destek vermek yerine öfkeli, anlayışsız yaklaşımlarda bulunur. ‘Senin elinde, yeterince çaba göstermiyorsun’ diye eleştirmek, cinsel birleşme olmadı diye sevişmeyi bırakmak ya da duygusal olarak uzaklaşmak da sorunun sürmesine katkı sağlayan yaklaşımlardır.

 Kasılmaları kontrol etmek mümkün!

Vajinismustaki korku fobik düzeydedir ve kasılmaları kontrol etmek kadının elinde değildir. Erkeklerin bunu anlaması ve eşinden beklentilerini, yaklaşımını buna göre ayarlaması gerekir.

Bazı vakalarda erkekte de zaman içinde sertleşme veya erken boşalma sorunları gelişebilir. Daha önce böyle bir soruna sahip olmayan erkek eşini bundan sorumlu tutup suçlayabilir ve çiftin ilişkisinde cinsellik dışı alanlarda da sıkıntılar yaşanır.

Evlilik ilişkisi sıkıntılı hale geldiğinde eşlerin her ikisinde de bu defa cinsel isteksizlik sorunu baş gösterir. Bazen de erkek kendi cinsel performansını sınama amacıyla ya da cinsel gereksinimlerini baskılamakta zorlanarak evlilik dışı ilişkiye yönelebilir. Eğer evlilik dışı ilişkide sorun yaşamazsa, böyle bir deneyim eşiyle yaşadıkları güçlükte problemi sadece kadında görmesiyle ve eşini daha da suçlayıp yalnız bırakmasıyla sonuçlanır.

Erkeğin evlilik dışı ilişkisinin ortaya çıkması ilişkide güven krizine ve kadında cinsellikten soğumaya yol açar. Evliliğin devamı zora girebilir. Erkeğe bu süreçte önemli görevler düşer.

 Rahatsızlığın Ortaya Çıkması ve Tedavisinde Erkek Önemli!

Erkeğin ilk ilişkide eşine yaklaşımı vajinismusun ortaya çıkmasında önemli olduğu gibi sorun ortaya çıktığında da ele alış tarzı oldukça önemli. Tedavi sürecinde de erkeğin eşinin yanında olması, onun endişe ve çekincelerini anlayabilmesi ve uygulamalarda eşine yardımcı olması tedavinin gidişatını etkiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.