Liposuction Erkeklerin de Tercihi

Liposuction Erkeklerin de Tercihi

Genellikle kilo verme yöntemi olarak bilinen liposuction, aslında vücuda şekil verme amacı taşıyor. Vücuttaki yağların özel bir hortum aracılığıyla negatif basınç altında emilerek dışarı atılması olarak tanımlanan liposuction ameliyatı genellikle kadınların bel ve basen bölgeleri için yapılırken, son yıllarda erkekler arasında da ilgi gören bir işlem.

Prof. Dr. Haluk Duman

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Liposuction ameliyatları kadınlar kadar erkekler tarafından da tercih ediliyor. Özellikle HD denilen vazer liposuction uygulamasının yaygınlaşması ve sonuçlarının görülmesi erkekleri de jinekomasti yani erkeklerde meme küçültme işlemi için liposuction ameliyatına yöneltmeye başladı. Ameliyat herkese uygulanabilse de öncesinde kişinin iyi bir taramadan geçmesi gerekiyor. Bu noktada alınacak sonuçların neler olacağı konusunda kişinin en doğru şekilde bilgilendirilmesi önem taşır.

İşlem başarılı sonuçlar verir

Küçük vakalarda lokal, daha büyük çaplı ise genel anestezi altında yapılan Liposuction estetik ameliyatlarında yardımcı bir tedavidir. İlk olarak hastada bölgesel işaretlemeler yapılarak yağların alınacağı bölgeler belirlenir. Ameliyata alınan hastaya, yağ dokusunu bir miktar parçalamak, işlemin mümkün olduğunca az kanama ve ağrıyla geçmesini sağlamak için özel bir sıvı verilir. Genellikle 3-4 mm’lik küçük deliklerden girilerek yapılan ameliyatın sonrasında, ilk bir ay için hastaya basınçlı korse takılır. Ancak klasik uygulamanın yanı sıra kanama riski ve ağrı şikayetlerinin çok daha düşük olduğu lazer ve vaser yöntemleriyle de liposuction işleminde başarılı sonuçlar alınır.

Liposuction ameliyatı öncesi tarama-bilgilendirme oldukça önemlidir.

Lazer uygulamasında ışıkla yağların yakılması söz konusuyken, vazerde ultrason ile ses dalgaları üzerinden yağların yakılması sağlanır. Her iki uygulamanın amacı da ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaktır. Özellikle erkeklerde karın ve göğüs bölgelerine yapılan liposuction için lazer ile vazer yöntemleri oldukça başarılı sonuçlar verir. Buradaki önemli nokta, kişinin ameliyat öncesi çok iyi değerlendirilmesi ve alınacak sonuçların neler olacağı en doğru şekilde bilgilendirilmesi önemlidir.

Liposuction kilo verme yöntemi değil

Kilo vermek için lipostucition yönteminin tek başına yeterli olmaz. Özellikle kilo verme yöntemi değil, şekillendirme amacı taşır. Dolasıyla bu bilginin kişiye ameliyat öncesi verilmesi gerekir. Örneğin, karın ya da basen bölgesinde cilt altı dokusu gevşek-çok yumuşak olan hastalarda liposuction ile gereken sıkılaşmanın gerçekleşmeyeceği söylenmelidir. Örneğin aşırı kilolu bazı hastalarda cerrahi açıdan dokunulamayan bölgeler olur, karın içi yağlanma gibi. Göbekteki yağlar alınabilirken (bu bölgedeki 3-4 cm’lik kalınlık 1 cm’ye kadar düşürülebilir), karın içi yağlarına dokunulamaz dolayısıyla ideal düz karın elde etme şansı olmayabilir. Bu gibi hastalar için ameliyat sonrası özel diyet önerileriyle kilo vermeleri sağlanır. Vücut yeniden şekillenmeye başlarken vücudun hafızası da kilo vermeyle birlikte ortaya çıkarak hastada ameliyat sonrası görülebilecek bazı düzensizlikleri ortadan kaldırır. Bu nedenle tek başına liposuction ile ideal sonuç alınır denilemez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.