Varis Tercihi Lazer

Varis Tercihi Lazer

Varis tedavisinde teknolojik gelişmelere rağmen tercih edilen yöntem yine LAZER oldu. Avrupa Damar Cerrahisi Dergisi (EJVES)’nde yayınlanan araştırma sonuçları ilginç gerçeği ortaya koydu.

Prof. Dr. Murat  Aksoy

Genel Cerrahi Uzmanı

Varis hastalığı tedavisinde lazer ilk sırada yer alıyor. Bugün venöz hastalık denilen varis de lazerle veya radyofrekansla tedavi, köpük tedavisi ve elbette hala yerini koruyan cerrahi kullanılmaktadır.

(Avrupa Damar Cerrahisi Dergisi) EJVES eski ve yeniler arasında cerrahların hangi yöntemi tercih ettiğini araştırdı. Dergide yayınlanan habere göre; araştırıcılar iki farklı hasta senaryosu yazıp, 36 farklı ülkelerden doktorlara ‘bu durumda ne yapardınız’ sorusunu yöneltti. Sonuç: lazer veya radyofrekans ile tedavi en sık tercih edilen metotlar. Ancak diğer tedavi metotları da uygulanıyor. Bilimsel veriler lazer/radyofrekans tedavisinin tatminkar olduğunu gösteriyor. Aslında lazer tedavide sonuçları altın standart olarak kabul edilir. Lazer tedavisi sonrası hastalar normal yaşam ve işlerine daha hızlı dönebilme şansına sahip. Ağrılar kolaylıkla kontrol edilebilir. Çoğu ameliyat sonrası ağrının şiddetini 10 üzerinden 2 civarında tanımlanır. Sonrasında da memnuniyet devam eder.

Gerçek şu ki; bir cerrah hangi tekniği daha iyi biliyorsa ve hangi tekniğin her noktasına daha fazla hakimse, hastası için en iyi teknik budur. Bu noktada ikinci önemli nokta tekniğin yapıldığı hastane veya merkezdir. Bu tekniğin uygulanabilmesi için hastanenin imkanları yeterli ise sonuç mükemmele yol almaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.