Yapay Zekâlı Tüp Bebeğin Ebesi Robot mu Olacak?

Yapay Zekâlı Tüp Bebeğin Ebesi Robot mu Olacak?

Yapay zekâ tüp bebek tedavisinde başarı şansı artıran önemli aktörlerden biri olacak. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, ‘’En sağlıklı sperm-embriyo seçimi, enjeksiyon gibi süreçlerde yapay zekâ kullanımı tedavinin başarı şansını artırdı. Yakın gelecekte kadın doğum uzmanlarının yerini de robotlar alabilir’’ dedi

—-

Yapay zekâ tüp bebek tedavisinde de başarı şansını artırdı. Yapay zekanın diğer alanlarda olduğu gibi tüp bebek tedavisinde aktif bir şekilde kullanıldığına dikkat çeken Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, ‘Kadın doğum uzmanlarının yerini de robotlar alabilir’ dedi.

Embriyo ve sperm seçiminde yapay zekâ

Prof. Dr. Bülent Tıraş, konu ile ilgili şu açıklamada bulundu: ‘Tüp bebekte yapay zekâ ilk olarak embriyo seçiminde kullanılmaya başladı. En kaliteli embriyonun seçimi, gebeliğin oluşmasında büyük önem taşır. Embriyo seçimini geleneksel olarak embriyologlar yaparken şimdi yapay zekâ üstlendi. Görüntülerini yüklediğimiz binlerce embriyoyu inceleyip, hastanın hangisiyle gebe kalabileceğine karar veriyor. Kliniğimizde 3 bin 600 hasta ile yaptığımız çalışmada, hangi embriyolarda gebelik gerçekleşip-gerçekleşmediğini inceledik. Genetik olarak en sağlam embriyoların fotoğraflarını bilgisayara yükledik, yapay zekâ buna göre embriyo seçimini yaptı. Yapay zekâ, en sağlıklı spermi de belirleyebiliyor. Bilgisayar daha önce kullanılmış-başarılı olmuş spermlerin görüntüsünü hafızasında tutabildiği için en sağlıklı-hareketli olanları seçebilir. Robotlar ve yapay zekanın birleşimiyle spermin yumurtaya enjekte edilmesi de robotlarla yapılabilir. Bir embriyolog yumurtaya spermi enjekte ederek sürecin devam etmesini sağlar. Ancak yapılan deneysel bazı çalışmalarda robotlar tıpkı robotik cerrahide olduğu gibi embriyoloğun görevini üstlenip, enjeksiyon işlemini yapabilir.

Tüp Bebeğin Ebesi Robot mu Olacak?

Özetle en iyi sperm-embriyo seçimi, enjeksiyon gibi tüp bebeğin tecrübe gerektiren süreçleri artık yapay zekâ yardımıyla yapılabilir. Geriye yumurtaların toplanması, embriyonun transferi kalıyor. Yakın gelecekte bunlar da robotlar tarafından yapılırsa kadın doğumcular tarih olabilir. Robotlar işimizi elimizden alabilir.

Evde yumurta takibi

Ayrıca yumurta olgunlaşma takibini yapabilmek için tüp bebek tedavisinde anne adayının belirli zamanlarda hastaneye giderek ultrason çektirmesi gerekir. En son gelişmelerden biri de hastanede kullanılan trans vajinal ultrason proplarının evde kullanılabilmesi. Böylelikle anne adayının her gün hastaneye gelmesine gerek kalmadan cihaz, cep telefonu aplikasyonuyla sonuçları doktorlara ulaştırılıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.