Yargı Bağımsızlığı 40 Yıllık Sorun

Yargı Bağımsızlığı 40 Yıllık Sorun

Siyaset Bilimcisi Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun, ülkemizdeki yargı bağımsızlığının 1990’lı yıllardan günümüze uzanan bir sorun olduğunu söyledi. Ayrıca Sinan Ateş, Ankara Garı başta olmak üzere tartışmalı davalara ilişkin öncelikle kamuoyunun tatmin edici bilgilere ihtiyacını olduğunu vurgularken; Kayseri ve diğer bölgelerdeki Suriyelilerle yaşanan olayları, CHP Lideri Özgür Özel’in ‘Geçim yoksa, Seçim var’ söyleminin toplumdaki karşılığını açıkladı.

—-

Türkiye’de Adalet’in 1990’lı yıllardan günümüze uzanan ‘ yargı bağımsızlığı ‘ arayışında olduğunu söyleyen Siyaset Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun, “Demokrasinin ilerleyebilmesi için yargı bağımsız olmalıdır. Yasama ve yürütmeyi yargı denetleyebilmelidir. 40’lı yıllardaki Türkiye aşkına bu sorunu çözemedi” dedi.

 

Sinan Ateş, Ankara Garı başta olmak üzere, konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Susurluk olayını paylaşın, temeli yaratılan adalet arayışı için bağımsız mahkeme ve yargıdan başka başvurulacak bir yer yok. Denetleme ve denge ekseni toplumsal yüksekliği oluşturur. Vergi içinde aynı kuram geçerlidir. Düzenlenen adalet dağılımındaki adaletliler, idari ve mali konulardaki sıkıntıları gidermek için denetim mekanizmasını kullanır. Sistem tıkandığında ise toplum başka boyuta geçecek. Aynı zamanda Suriyeli göçmenler de bir sorundan muzdarip. Erken seçim ile ilgili olarak, CHP Lideri Özgür Özel’in doğru zamanda toplumun sesini duyurması gerekir. Bir zamanlar Devlet Planlama Teşkilatı planlarına ilişkin, ‘Plan değil, Pilav istiyoruz ‘ diyen toplum, şimdi de ‘geçim yoksa, seçim var’ sözlerine sahip çıkabilir”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.