Yaz Tatiline Hazırlanırken Sağlığınızdan Olmayın

Yaz Tatiline Hazırlanırken Sağlığınızdan Olmayın

Birçok hastalığın temelinde yaşam boyu uygulanan yanlış diyetler, sağlıksız yiyecekler ve az hareketli yaşam biçimi vardır. Binden fazla diyet çeşidi arasında Akdeniz Diyeti en sağlıklı ve uygulaması en kolay diyettir. Yapılan çoğu diyetle verilen kiloların yüzde 80’i geri alınır. Kalori kısıtlaması mutlaka bir uzman tarafından düzenlenmeli ve egzersizle desteklenmelidir.

Diyetisyen Fatma Özsel Özcan

Yaz tatili planları başladı. Deniz, kum, güneş üçlüsü için gün sayarken bir yandan da en kısa sürede sonuç veren diyetler araştırılır. Denenen birçok diyet ise istenilen sonucu vermez.

En sağlıklısı Akdeniz Diyeti

Yıllardır uzun ömre sahip toplulukların beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzları incelendiğinde Japonya’da 100 yaşı aşkın yaşlıların uzun yaşam felsefeleri ‘İkigai’ ile oluşturdukları ‘Okinowa’, soğuk İskandinav kültürünü yansıtan Nordik, vejetaryen 7. gün adventisleri, Baltık Denizi, tuz kısıtlaması olan Dash tüm dünyada sağlıklı kabul edilen popüler diyetler arasında. Ancak Dash Diyeti ile yıllardır kıyasıya rekabet içinde olan Akdeniz Diyeti, sağlık uzmanları tarafından (US News Best Diet Rankings) 2019 yılının en sağlıklı ve uygulaması en kolay diyeti seçildi.

Beş maddede Akdeniz Diyeti:

  • Soğuk pres zeytinyağı tüket.
  • Meyve ve sebzeleri çeşitli ve mevsiminde tüket.
  • Her gün mutlaka bir avuç ceviz, fındık ve badem tüket.
  • Yemekleri doğru yöntemde ve tarifle pişir. Tuzu azalt ve yemeği baharatlandır.
  • Haftada en az 2 kez 30 dakika kalp atım hızını artıran bir egzersizle uğraş. Gün boyunca hareketli ol.

Verilen kiloların yüzde 80’i geri alınır

Popüler diyetleri uygulayanların yüzde 80’i verdikleri kiloları fazlasıyla geri alır ve sağlıklarını kaybeder. Bir birey için en iyi diyet, yaşam biçimine ve kültürüne uyan dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Örneğin gluten duyarlılığı olan bireylerin glutensiz beslenmeleri gerekirken, kabızlık gibi sindirim sorunu yaşayan bireyler tam tahıllı besin tüketimlerini artırmalıdır. Tek başına kilo verdiren ya da bölgesel zayıflatan bir diyet olmadığı gibi bir besin grubu da yoktur. Ancak yapılan araştırmalar, düşük ‘basit’ karbonhidrat tüketiminin kilo kaybında etkili olduğunu göstermektedir. Düşük kalorili diyetler, bedeni strese sokmaktadır ve uzun dönemde yağlanmayı artırmaktadır. Kalori kısıtlaması mutlaka bir uzman tarafından düzenlenmeli ve egzersizle desteklenmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.