Yenidoğan Cilt Bakımı İçin Öneriler!

17.10.2012
33
Yenidoğan Cilt Bakımı İçin Öneriler!

gökhan mamur,cilt bakımı,bebek bakımı,bebek cildi,hassas ciltler,Yenidoğan Cilt Bakımı İçin Öneriler!Yenidoğan cildinin özellikleri, alt temizliği ve banyo gibi pek çok farklı konu hakkında bilgileri açıklıyoruz.

Dr. Gökhan Mamur

EN BÜYÜK SORUN PİŞİK
Bebeklerin diğer organ sistemleri nasıl gelişmeye devam ediyorsa cildinin de aynı şekilde dünyaya ayak uydurmaya ve olgunlaşmaya devam eder. Yenidoğan bebeğin cildi yumuşak ve hassastır. Yetişkinlerin cildi deri ceketse, bebeklerinki ipek gömlektir. Her zaman yaklaşımlarınızı buna göre yapın. Bebeklerin cildinde pişik ve döküntü kolayca oluşabilir. Bebek bezi pişiği en sık karşılaşılan cilt sorunudur. Su ve pamuk içeren ancak kimyasal koruyuclar içermeyen ıslak mendiller tercih edilmelidir. Pişiği önlemek için her bez değişiminde bariyer etkili pişik kremleri kullanılmalıdır. Ayrıca çinkolu pişik kremi kullanmak bu sorunun önüne geçmek için atılabilecek en önemli adımdır. İleri safhadaki pişiklerde ise yüzde 40 çinko oksit içeren pomatlar kullanılabilir.

HASSAS CİLTLER İÇİN SADECE SU VE PAMUK
Yenidoğan bebeklerin cildinin doğal koruyucu bariyeri henüz yeterince gelişmediği için enfeksiyonlara karşı açıktır.  Yenidoğan bebekler, doğal koruyucu asit tabakasına sahip değildir. Ancak bu koruyucu tabaka yerine onları enfeksiyonlara karşı koruyan, vernix denilen bir tabakayla doğarlar. Bebeklerin cildini temizlerken, vernix’e zarar vermemek gerekiyor. Bebeğinize cilt ürünü alırken şu ilke aklınızda bulunsun,  Az içerik her zaman iyidir. Özellikle kullandığınız ürünlerin, alkol, SLS, SLES ve paraben içermediğinden emin olun.

KİMYASAL MADDE İÇERMEYEN ŞAMPUAN
Bebekleri yıkarken ciltlerinde bulunan doğal yağları korumak gerek. Şampuanın mümkün olduğu kadar doğal bir içeriğe sahip olması gerekiyor. Özellikle ilk altı ayda kullanılan ürünlerde, sodium lauryl sulphate (SLS-köpürmeye neden olan madde), renklendirici, parfüm, alkol ve paraben bulunmamasına dikkat edilmelidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.