Yeşil Çay ile Gelen Sağlık…

28.04.2014
56
Yeşil Çay ile Gelen Sağlık…

yesil-cay-ile-gelen-saglik Yeşil çayın, kalp-damar hastalıklarından kolesterole, antioksidan etkisinden dolayı kansere varana kadar çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu belirtiliyor.

 Prof. Dr. Ekrem Sezik

 Çay bitkisi bir çalıdır. Çay elde etmek üzere, bitkinin genellikle en üstteki yaprak tomurcuğu ve altındaki 2 veya 3 yaprak toplanır. Taşıdığı suyun bir kısmını kaybedip, kıvrılabilir hale gelmesi için biraz soldurulur yani suyunu kaybetmesi sağlanır. Sonra çok az kıvrılır ya sıcak hava ile veya tava üzerinde ısıtılarak hemen kurutulur. Elde edilen ürün yeşil çaydır. Bu hızlı kurutmanın sebebi, yeşil çay yaprağının içindeki maddelerin yapısının bozulmasını önlemektir.

 Yeşil çayın taşıdığı önemli maddeler

Polifenol yapısındaki maddeler  (kateşinler, flavonoller…), kafein, teanin (amino asit), vd.. Yeşil çayın sağlık için yararlı kullanımı bu maddelerin müşterek etkileri ve bilhassa kateşinlerden dolayıdır. Yeşil çayda, en önemli madde grubu olan kateşinler yüksek oranda bulunur.

 Değişik ülkelerde yeşil çay nasıl hazırlanıyor?

 Yeşil çay farklı ülkelerde farklı yöntemlerle hazırlanıyor.

Çin: Yapraklar 70-80˚ C’daki sıcak su içinde 20-40 saniye tutulup, elde edilen sıvı içilir. Aynı yapraklar 7 defa daha kullanılmaktadır.

Japonya: Yapraklar sıcak suda 2 dakika tutulup elde edilen sıvı içiliyor. Aynı yapraklar 2-3 defa daha kullanılıyor.

Tayvan: Yapraklar soğuk suda 2 saat bırakılıyor, elde edilen sıvı içiliyor. Bu tip hazırlamada daha az kafein, azalmış acılık ve daha kuvvetli bir aroma elde ediliyor.

Ülkemizde: Daha çok poşet yeşil çay kullanılır. Tüketici kaynar suyu ilâve edip, 5 dakika kadar bekletip poşeti çıkarır ve içer.

 Yeşil çay nasıl hazırlanmalı?

Kateşinlerin önemli bir kısmı demlemenin ilk 5 dakikasında poşetten suya geçer. Eğer ortamda limon bulunursa suya geçiş hızı artmaktadır. Dolayısıyla,  kupaya koyduğunuz poşet yeşil çay üzerine, sıcak su ilâve edip 5 dakika civarında tutunuz. Poşeti bu süre sonunda çıkardığınızda, kupadaki sıvıda yeterli antioksidan madde yoğunluğu sağlanmış olacaktır.

 Sağlığa yararlı etkileri

  Günde 4 -5 kupa yeşil çay içilmesi halinde,

1. Kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski azalmış,

2. Kişilerin total kolesterol oranı yeşil çay içmeyenlere göre % 11 civarında düşük çıkmış,

3. Antioksidan etkiden dolayı, kolon, göğüs, küçük hücreli akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanserlere karşı koruyucu etki sağladığı tespit edilmiş.

 Günde 4-5 kupa yeşil çay içilmesi ile uygun miktarda antioksidan alımı sağlanacak, kalp-damar sistemine pozitif etkilerinin yanında iyi ve ucuz bir antioksidan etki sağlanabilecektir. Teaninin etkileri de ilâve edilirse, yeşil çay içmenin sağlığa yararlı olduğunu söylemek gerekir.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.