Yüksek Isı Kör Edebilir

Yüksek Isı Kör Edebilir

Yüksek Isı Kör Edebilir

Yaşa bağlı olarak oluşan katarakt, dönerci, kaynakçı gibi yüksek ısı ile çalışanları genç yaşta tehdit ediyor. Isı ve ateş karşısında uzun süre çalışmak, göz merceğindeki opaklaşmayı beraberinde getiriyor ve sonuçta katarakt oluşuyor.

Op. Dr. Tamer Haytoğlu

Görmede azalma, renklerin soluklaşması gibi şikâyetlerle ortaya çıkan katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi olarak tanımlanıyor. Genellikle yaşa bağlı olarak gelişen katarakt, yüksek ısıya maruz kalan kişilerin gözlerinde de gelişebiliyor.

Bazı meslek gruplarında, özellikle ateş karşısında çalışan dönerci, kaynakçı ve fırıncılarda, yaşa bağlı olmaksızın çok daha erken yaşlarda katarakt gelişebilir.

Yüksek ısının göze verdiği zararlar: İnsan göz merceğinin ıslak ağırlığının yüzde 33’ü mükemmel protein dizilimlerinden oluşur. Genç insanlara baktığımızda göz merceği proteinlerinin yüzde 90’ı suda çözünen proteinlerden oluşur. Bu proteinlerden en önemlisi olan “alfa kristalin protein kompleksi” kısmi olarak sıcaklık nedeni ile bozulmuş ve miktarı artmış suda erimeyen proteinlere bağlanarak opaklaşmayı başlatır.

Isı ve ateş karşısında uzun süre bulunmaktan kaynaklı, göz merceğindeki opaklaşma sonucu katarakt oluşur. İlerlemiş kataraktta göz merceğinde, sarı kahverengi pigment kümelerinin görülmesinin çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Kataraktın Tek Çaresi Ameliyat

İster yaşa bağlı isterse koşullar neticesinde gelişen katarakt olsun, tek çarenin ameliyattır.Kataraktın ilaç ile tedavisi yoktur. FAKO yöntemi ile yapılan ameliyatta sertleşmiş yapı, ses dalgaları ile parçalanıp sıvı halde dışarı alınır. Isı karşısında kişinin kataraktı çok daha erken opaklaştığından, ameliyat sırasında merceğin sertleşmesi kaynaklı bir komplikasyon yaşanmaması açısından, kataraktın görme kalitesini ve düzeyini azalttığı en uygun zamanda, geciktirilmeden alınması en doğru yöntemdir.

Katarakt ameliyatı sırasında göze yerleştirilecek merceğin kalitesinin, kişinin yaşam kalitesini sürdürmesi açısından çok önemlidir. Katarakt ameliyatı sırasında göze yerleştirilen kaliteli bir mercek, ömür boyu görüş kalitesinin devamı anlamına gelir. Göze yerleştirilen merceğin proteinsel bir yapısı bulunmadığı için mercekten kaynaklı ikinci bir katarakt gelişimi gerçekleşmez. Ama burada en önemlisi kişinin kendisini çalıştığı ortamın olası olumsuz etkilerinden koruma bilincini geliştirmesidir.

Özellikle ısı ve ateş karşısında çalışan kişilerin en az 6 ayda bir düzenli bir göz kontörlünden geçmeleri gerekir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.