Yüksek Tansiyonluların Sayısı 18 Milyon

Yüksek Tansiyonluların Sayısı 18 Milyon

Yüksek TansiyonTürk halkı ‘Sessiz Katil’ yüksek tansiyonun risklerinin farkında fakat hala düzenli kontrol konusunda çekingen davranıyor.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından yayınlanan çalışmaya göre ülkemizde yaklaşık 18 milyon yüksek tansiyon hastası var. Ancak her 10 Türk’ten sadece altısı yüksek tansiyon hastalığı ve risklerinin farkında.

Bölgesel Farklılıklar
Ege bölgesi kalp hastalıkları konusundaki farkındalık ve tansiyon kontrolü konusunda birinci sırada…

Türk halkının %56’sı doğru sağlık değerlerinin bilincinde, bu da kalp hastalığı riski oluşturabilecek tansiyon değerlerini, kolesterol seviyelerini ve kan şekerlerini izleyebilmelerini sağlıyor. Ege bölgesi Türkiye genelinde yüksek tansiyon ve riskleri konusunda yüksek bir farkındalık oranına sahip. Bölge halkının %68.5’i doğru değerleri tanımlayabiliyor. Akdeniz bölgesinde ise bu oran %48’e düşüyor.

Ege bölgesi, tansiyon kontrolü ve kalp hastalıkları arasındaki ilişki konusunda da en bilgili bölge: halkın yaklaşık %45’i tansiyonlarını düzenli olarak tansiyonunu ölçüyor, %93.5’u ise sistolik kan basıncının (kalbin kasılması sırasındaki kan basıncının ölçümü, büyük tansiyon) kalp hastalıklarının temel sebeplerinden biri olduğunu biliyor. Tansiyon ölçümü ve değerlerin takibi konusunda en düşük notu Karadeniz bölgesi alıyor, halkın sadece %21’i düzenli olarak tansiyonunu kontrol ediyor. %30’unun ise büyük tansiyonun önemi konusunda bir bilgisi yok.

Türk kadınları ise genel olarak erkeklere nazaran yüksek tansiyon konusunda daha bilgili. Kalp hastalıkları ile ilişkili doğru sağlık değerleri konusunda %59’a %52, büyük tansiyonun kalp hastalıklarının temel nedenlerinden biri olduğunu bilme konusunda %84,5’a %79 ve tansiyonlarını düzenli olarak ölçme konusunda %44,4’e %35 ile erkeklerden önde yer alıyor.

Tansiyonlarını bilmeyen yaklaşık %15’lik kesimin büyük çoğunluğu ise düşük ya da yüksek tansiyona dair bir belirti göstermeyen ve bunu henüz önemsemeyen kişilerden oluşuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.