2020, 2021’in Fragmanı Olabilir mi?

01.12.2020
267
2020, 2021’in Fragmanı Olabilir mi?

2021 yılının çok da rahat geçeceğini söylemek güç. Artık hepimizin bildiği, üzerinde pek çok şey yazılan, zamanın efendisi, karmanın lordu olan Satürn 2020 yılı 17 Aralıkta burç değiştirerek Kova Burcuna geçiyor. Bu önemli bir olaydır. 2020 Yılında Satürn’ün Kova Burcuna geçtiği 22 Mart Tarihinde, hepimiz karantina süreci içinde evlere kapanmıştık. Şimdi yine hepimiz umutla 2020 yılının bitmesini, ve 2021 yılının yeni ve güzel başlangıçlar getirmesini bekliyoruz. Peki ya 2020 yılı, 2021 yılının fragmanı ise?

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

2019 yılını kısaca hatırlayalım. Türkiye ve Dünya’da talihsiz olaylar yaşandı. Yeni Zelanda’daki saldırı, Kartal’da binanın çökmesi, Kaşıkçı cinayeti, Hindistan ve Pakistan arasındaki gerginlik, Çin’in Sincan’da yaptığı zulümler, İdlib’de sivillere saldırı, Etiyopya’da Boeing 27 düşüşü ve 157 ölü.

2020 yılına girerken de en çok 2019’un bittiğine sevinmiştik. Yeni bir yıl, yeni umutlar, mutlu başlangıçlar istiyorduk. 31 Aralık gecesi Çin’de çıkan covid-19 ile birlikte Dünya değişti. Dünyamız değişti. Pandemi, entübe, virüs, semptom, filyasyon kelimelerinin anlamlarını hem öğrendik hem de günlük dilimize kabul edip, kullanır olduk. Sınırlarımızı korumak için askeri harekatlarda bulunduk. Daha deprem, çiğ, sel felaketleri…

2020 yılını özlemle beklerden gelişi pandemiyle oldu. Hatay’da günler süren yangın çıktı. Avusturalya kıtasında aylarca devam eden yangında onlarca kişi- yüz milyonlarca hayvan öldü. Bazılarının nesli tükendi. İklim değişikliği nedeniyle meydana gelen doğal felaketlerde can-mal kayıpları yaşandı. Sabiha Gökçen Havaalanında uçak üçe bölündü. Van’da çığ felaketi yaşadık, 41 kişi öldü. Samsun’da sel, Manisa, İzmir, Elazığ ve Malatya’da yıkıcı depremler oldu.

2020 yılı Aralık ayının ikinci yarısından itibaren kısıtlama ve yasaklar artabilir. Bu geçiş sırasında virüsün bilinmeyen-ölümcül etkileri ortaya çıkabilir. Mutasyon geçirebilir. Bulaşıcılığı-şiddetli hastalık yapma gücü artabilir. Bu durum beraberinde köklü bir değişim-dönüşüm de getirecektir. Özellikle teknolojik uygulamalarda yenilikler görebiliriz. Aralık ayının ikinci yarısında devlet memurları, hastaneler, polisler, işçiler ile ilgili yeni düzenlemeler olabilir. Bu dönem iletişimin çok yoğun olacağı bir dönem olacak.

2021 yılında meydana gelecek olan tutulmaların etkilerine bakacak olursak, ilk tutulma 26 mayısta Yay burcunda gerçekleşecek olan ay tutulmasıdır. Tutulmaların etkileri uzun sürelidir. O nedenle bu tutulmayı en az bir ay öncesinden değerlendirmekte fayda var. Bu tutulma sağlık konularına, vergi ödeyenlere, toplumun refah ve birlikteliğine işaret ediyor. İlkbahar aylarında sınırlarımızı korumak için tedbirler alabiliriz. Hastanelerin kapasitelerini artırmak için seferberlikte bulunabiliriz. Bu dönemde de bazı kısıtlamalara gidilebilir.

11 Temmuz’daki güneş tutulması ve onu takip eden günler, yerleşik alışkanlıkları değiştirmek için bize çeşitli koşul ve kurallar sunacak. Bu dönemde Merkür’ün de yöneticisi olduğu İkizler burcunda geri harekette olması, Güneş ve Ay ile kavuşumu toplumsal bir akıl tutulmasına işaret edebilir. Fikir eserleri konusunda anlaşmazlıklar olabilir. Yapılan planlar gecikebilir.

Yılın ikinci ay tutulması Kasım ayında Boğa burcunda gerçekleşiyor. Finans piyasalarında ani ve beklenmedik dalgalanmalar görülebilir. Bu dönemde özellikle emlak işleri, inşaat sektörü, toprak alım satımı ile ilgili konular gündeme gelecektir. Bu dönemde, büyük şehirlerden göçler görülebilir. Tarım tabanlı yatırımlar için uygun bir zaman olacaktır.

Yılın ikinci güneş tutulması ise 4 Aralık’ta Yay burcunda gerçekleşecek. Bu tutulma, özellikle sağlık ile ilgili konuların gündeme gelmesi için önemli sayılabilir. Bu dönem tedavi için yeni ilaçların denenmeye başlamasına vesile olabilir.

Bundan ekonomi nasıl etkilenecek?

2021 yılının temel konusu sağlık. Sağlık ile ilgili kurum ve kuruluş, devlet memurları, işçi, çalışan ve onların hakları tartışmalı konular olabilir. Kısıtlama ve ekonomik yaptırımlar gündeme gelebilir. 2021 yılında hepimiz tutumlu davranmayı öğreneceğiz. Para kazanma ve harcama alışkanlıkları değişecek. Daha fazla şeyi evde yapma konusu gündeme gelecek. Özellikle bankalar için tasarruf hesapları çok fazla gündemde olacak. Sigortalar ile ilgili bir takım düzenlemelere gidilebilir. Türk Lirasının değer kazanması için seferberlik hali olabilir.

2021 yılında kadın ve çocuk hakları da gündemde olacak. Kadınlar ile ilgili bazı kısıtlayıcı davranış ya da kampanyalar görülebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.