3. Ölüm Nedeni: KOAH

3. Ölüm Nedeni: KOAH

koahHalk dilinde kronik bronşit olarak da bilinen KOAH’ın (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), Türkiye’de üçüncü ölüm nedeni olduğu ortaya çıktı. KOAH’ın en önemli nedeni sigara bağımlılığından kaynaklanıyor.

Prof. Dr. M. İhsan Karaman
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı

Sigara bağımlılığı Türkiye nüfusunun üçte birini tehdit ediyor. Türkiye’de üçüncü ölüm nedeni olan KOAH’ın en önemli nedeni sigara ama kullanıcıların çoğu bu hastalığın hakkında yeterince bilgi sahibi değil. KOAH teşhisi konulan kişilerin büyük çoğunluğu halen sigara içen veya çok uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişilerden oluşuyor. Sigara dumanı ile nefes borularına, hava keseciklerine zararlı gazlar ve maddeler doluyor. Yıllar geçtikçe bu zararlı gaz ve maddelerin bronşların ve hava keseciklerinin yapısını bozuyor.

KOAH başlayan bir hastada sigarayı bıraktıktan sonra bile bozuklukların tamamen kaybolması söz konusu değil. Hastalığın özellikle son evrelerinde hastalar yeterli oksijen alamıyor, aldıkları nefes onlara yetmiyor, adeta kendi nefeslerinde boğuluyorlar. Sigarayı bırakmak kişilerin bu hastalığa yakalanma riskini azaltıyor. Ama 40 sene boyunca günde iki paket sigara içen birinin tüm risklerden arındığına inanmak maalesef mümkün değil.

Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte birinin sigara içicisi olduğu tahmin ediliyor.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO/DSÖ) dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre ‘sigara içmek’ dünya çapında bir problem ve bunun yanında tahminen her 3 yetişkinden biri sigara kullanıyor. Sigara içme, akciğer kanserinin oluşumunda en önemli faktör olarak bildiriliyor. Sebep olduğu diğer kanserler, kalp-damar ve solunum hastalıklarıyla birlikte her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.