5 Adımda Yaz Kilolarından Kurtulma Rehberi

5 Adımda Yaz Kilolarından Kurtulma Rehberi

Fazla kilolarınıza bir de yaz aylarında açık büfe, toplantılar, atıştırmalıklar derken yenileri mi eklendi? Şimdi onlardan nasıl kurtulacağınızı düşünüyor, ne giyseniz yakıştıramıyor, kendinizi mutsuz hissediyorsunuz. Aman dikkat! Şok diyetler uygulayarak sağlığınızı riske atmayın.

Nur Ecem Baydı Ozman

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Normal bir metabolizma haftada en fazla 1 kilo yağdan verir. Daha fazlası vücuttaki su ve kas kitlesinden kayıba neden olur. Ayrıca kısıtlı diyetlerin sonunun hep hüsran çünkü bu diyetlerle kaybedilen su kitlesinin diyet sonlandığında hızla geri gelir. Kilo yağdan kaybedildiğinde ise fazla kiloların geri gelme riski çok azalır.

Sağlıklı bir şekilde haftada 1 kilo verdiren diyet için 5 etkili öneri:

*Öğün atlamayın

Belki de en sık yapılan hata daha az yemiş olmak için öğün atlıyor olmak. Öğün atladığınızda iştahınızı kontrol edemezsiniz ve kendinizi sürekli buzdolabının önünde bulursunuz. Onun yerine vakitli bir şekilde öğünlerinizi tüketin. Aç kalarak ya da metabolizmanızın gereksiniminden daha az bir kalori tüketerek kilo vermeye çalışıyorsanız yağ yerine kas da kaybediyor olabilirsiniz. Çünkü metabolizma kıtlık halinde sadece yağlarını değil kaslarını da enerji kaynağı olarak kullanmaya başlıyor. Bu nedenle herkesin mutlaka 3 ana öğün yapması, gereksinime göre de 1 ila 3 arasında ara öğün eklemesi gerekir.

*Tok tutan yiyecekleri tercih edin

Öğünlerinizde mutlaka et, tavuk, balık, yoğurt gibi protein kaynaklarına yer açın. Çünkü proteinler hem uzun süre tokluk sağlıyor hem de termik etkileri sayesinde vücutta sindirilirken vücuda ekstra kalori yaktırıyor. Ara öğünlerde süt, yoğurt tercih etmeniz veya meyvenizin yanına süt, yoğurt eklemeniz de tok tutucu etkiye sahip olduğundan yağ yakımına destek olur. Yetişkin bir kişinin günde 200 ml.lik 2 su bardağı kadar süt veya yoğurt tüketmesi yeterlidir. Ayrıca pirinç pilavı ve makarna yerine bulgur, tam buğday ekmeği tercih ederek de tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

*Her öğünde çiğ sebzelere yer verin

Domates, salatalık, marul, roka gibi sebzelerin su oranları yüksek ve kalorileri de yok denecek kadar az. Posa içeriklerinin de yüksek olması sayesinde hem uzun süre tokluk sağlıyorlar hem de kabızlığa iyi geliyor ve kilo vermenize destek oluyorlar. Çünkü kabızlık problemi kilo verme hızını düşüren bir etmen.

*Beslenmenizde kompleks karbonhidratlara yer verin

Karbonhidrat meyvede, tahıllarda, kuru baklagillerde bulunan bir besin ögesi ve vücudumuz için ilk enerji kaynağı. Birçok kişi kilo almaktan endişe ettiği için karbonhidrat tüketimini sınırlandırır. Oysa karbonhidrattan kısıtlı diyetlerde yağ kaybı yaşanırken kas ve su kayıpları da meydana gelir. Bu nedenle yağdan kilo vermek için kan şeker hızını yavaş yükselten bulgur, tam buğday ekmeği veya çorba gibi kaynaklara mutlaka yer vermek gerekir.

*Bol su tüketin

Vücudun yüzde 60’ı sudan oluşur. Dolayısıyla tüm sistemler suya bağımlıdır ve eksikliğinde birçok problem görülebilmektedir. Su tüketmenin yağ yakımına doğrudan bir etkisi olmamasına rağmen yeteri kadar su tüketmek kilo verme sürecini hızlandırır. Bunun nedeni bağırsakların çalışmasını sağlayarak kabızlığı önlemesi, midede hacim yaratarak tokluk sağlaması gibi yollarla kilo verme sürecine olumlu etkide bulunmasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.