8 Adımda Olumsuz Düşüncelerinizden Kurtulun

8 Adımda Olumsuz Düşüncelerinizden Kurtulun

Birey pozitifliğini artıran bazı becerileri uygulayarak daha olumlu olmayı öğrenebilir. Olumsuz duygu ve düşünceleri tespit edebilmek ilk adım olmalı… Ardından iyilik yapmak, yaşamın güzelliğinin farkına varmak, esnek olmak ve öğrenmeye devam etmek pozitif olmanın anahtarı…

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak

En iyimser bireylerin dahi doğal olarak olumsuz duygulara kapıldığı zaman ve durumlar vardır. Endişe, üzüntü, öfke ve diğer olumsuz duygular normal hayatın birer parçalardır. Ancak kronik olarak bardağın boş tarafını görmek hem fiziksel hem de zihinsel açıdan zararlıdır. Hayatın kaçınılmaz zorlukları karşısında bireyin kendini toparlamasına engel olur.

Olumsuz Duygu ve Düşünceleri Tespit Edin

Olumsuz, engel düşünceler yaşayan insanlar içlerinde hissettikleri bu sıkıntıları belli belirsiz, soyutmuş gibi algılar. Öncelikle yapılması gereken kafamızın içinde dönüp duran olumsuzlukları somutlaştırmak. Bunları bir kağıda yazın…

İlham Gelmesini Bekleme, Yap

İçten bir enerjinin gelmesini ve pozitif duyguların gelmesini beklemeden küçük hedefler koyarak, adım atmaya başlayın. Adım attıkça, yaptıkça enerjisi bilinçaltından gelecektir.

İyilik Yapmanın Gücünü Iskalama

Başkalarına yardım etmek kendine yardım etmektir aynı zamanda. Özellikle benzer sorunlar, olumsuzluklar yaşayan insanlara herhangi bir şekilde destek olmaya gayret etmek, elinden ne geliyorsa onu yapmak yeterli olur. Çünkü iyilik yapmak ruhu besler. Bu, birinin ağır paketleri taşımasına yardım etmek veya yabancı birine yol tarif etmek kadar basit bir şey de olabilir.

Çevrenizdeki Dünyadan Zevk Alın

Kendini iyi hissettiren şeylere odaklan. Keyif alacağın her şeye dikkat et. Bir hobi, bir etkinlik, iyi bir kahvenin verdiği keyif… Bu bir kuş, bir ağaç, güzel bir gündoğumu veya gün batımı, hatta birisinin giydiği bir elbiseyi güzel bulmak bile olabilir. Keyif aldığınız, zevk aldığınız şeylere odaklanın, deneyimleyin.

İlişkilerinizi Geliştirin ve Güçlendirin

Ailemiz, dostlarımız, sohbetinden hoşlandığımız insanlarla bağlantıları güçlendirmek çok önemli… Size iyi hissettiren insanlarla bağlarınızı sürdürün ve güçlendirin. Arkadaşlar veya aile üyeleri ile güçlü sosyal bağlantılar kurmak, kendine olan inancınızı artırır. Bu konuda yapılan uzun vadeli çalışmalar, iyi ilişkilerin daha iyi sağlık ve daha uzun bir yaşam ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Yeni Bir Şey Öğrenin; Yeni Bir Etkinlik Bulun

Yeni ortamlar, hobiler, etkinlikler, kurslar… Kendi dünyanızdan çıkın ve zihninizi yeni alanlara açın. Satranç öğrenmek, bir folklor grubuna katılmak, resim kursuna gitmek, bir koronun parçası olmak… Sosyalleşme imkanı artarken, yeni bir şey öğrenmek bilinçaltınızdaki enerjiyi uyandırıp besleyecektir.

Sorununuza Karşı Esnekliği Artırın

Yaşanan sorunlara saplanıp kalmak, sanki ömrümüze işlemiş gibi bir tutum içerisine girmek depresyona ve umutsuzluğa sürükler. Kaybın, stresin, başarısızlığın veya travmanın sizi ezmesine izin vermek yerine bunları öğrenme deneyimleri olarak kullanın. Neleri öğrenmenize yaradı, bedeli büyük olsa da neleri fark etmenizi sağladı, artık o konuda tecrübeli ya da kendinizden emin misiniz, artık neler yapabilirsiniz? Bu bakış açılarına odaklanın  ve daha iyi bir geleceğe adım atın. Hayat size bir limon verdiğinde, ekşi bir limondan başka neyim var ki diye düşünmek yerine; limonata yapın.

Otohipnozla Farkındalık Egzersizleri Yapın

Zihninizin imkanlarını keşfedin, sahip olduğunuz en güçlü silah beyniniz ve onu lehinize nasıl kullanabileceğinizi, insan zihninin sonsuz değişim ve dönüşüm gücünü fark etmeye zaman ayırın. Geçmişteki sorunlar ya da gelecekteki zorluklar üzerine düşünmek zihinsel kaynakları güçsüzleştirir ve yaşadığınız andan zevk almanızı engeller. Kontrol edemediğiniz şeyleri bırakın ve şimdiye, olduğunuz ana odaklanın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.