A’ dan Z’ ye Üreme Sağlığı Tartışıldı…

A’ dan Z’ ye Üreme Sağlığı Tartışıldı…

Acibadem-Kadin-Dogum-Günleri-Bu yıl 2. kez düzenlenen Geleneksel Acıbadem Kadın Doğum Günleri’nde A’ dan Z’ ye üreme sağlığı masaya yatırıldı. Sorunlar gündeme getirildi, çözümler arandı, deneyimler paylaşıldı. Sempozyum başarılı haber sunucusu Seda Akgül’ ün sunumu, Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Tıraş ve Acıbadem Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Güngör başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya yurtdışı ve Türkiye genelinden 750 uzman doktor katıldı.

——–

Sheraton İstanbul Maslak Hotel’ de 18-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenen toplantı başarılı haber sunucusu Seda Akgül’ün sunumuyla başladı. Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Tıraş ve Acıbadem Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Güngör başkanlığında gerçekleşen toplantıda 750 kadın doğum hastalıkları uzmanı A’dan Z’ye üreme sağlığını tartıştı. ABD Yale Üniversitesi Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emre Seli ve Pennsylvania State Üniversitesi Yüksek Riskli Gebelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serdar Ural dünyada üreme alanındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Tıraş, “Dünyada ve Türkiye’de doğurganlık giderek azalırken soruna çözüm arayan üreme teknolojisinde de hızlı gelişmeler yaşanıyor. Gelişen bu teknolojileri hem hasta hizmetine sunmak hem de ülkemizdeki meslektaşlarımızla paylaşmak üzere Acıbadem Kadın Doğum Günleri’nde bir araya geldik. Sempozyumda tüp bebek başarısını artıran IMSI, Embriyoscope, Vitrifikasyon, robotik cerrahi konularındaki son gelişmeler masaya yatırıldı. ” dedi.

Acıbadem Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Güngör ise “Acıbadem Maslak Hastanesi’nde Türkiye’de öncülüğünü yaptığımız robotik ve laparoskopik cerrahide son gelişmeleri canlı ameliyatlarla eşliğinde meslektaşlarımıza gösterme fırsatı bulduk. Kadın Doğum Günleri’nin geleneksel hale gelmesi bilimsel verilerin paylaşımı açısından da önem taşıyor” şeklinde konuştu.

ABD’de Yale Üniversitesi Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emre Seli “Yakın zamanda kısırlık ve polikistik over sendromu tedavisinde heyecan verici yenilikler oldu. Özellikle yeni medikal seçenekler ve teknolojinin tüp bebek tedavisine adaptasyonu ile embriyo gelişimi gözlenmesi başarıyı artırdı. Acıbadem Günleri’nde katılımcılarla bu konuları detaylı görüşme fırsatı bulduk.” dedi.

Pennsylvanıa State Üniversitesi Yüksek Riskli Gebelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serdar Ural sempozyumla ilgili şunları söyledi: ” Dünya ve ülkemizde teknoloji çok hızlı gelişiyor. Düzenlenen sempozyumlar yurtdışında görev yapan Türk hekimlerine  Türkiye’ye gelerek meslektaşlarımızla bilgi paylaşımında bulunma fırsatı sunuyor. Ayrıca Türkiye’nin IVF tedavisinde bazı konularda öncü olması bizi gururlandırıyor.”

İlköğretim çocukları arasında yapılan ankette ekranların en duyarlı ve en sevimli haber sunucusu seçilen Seda Akgül ise sempozyum ile ilgili olarak “İnsan hayatındaki en önemli şey sağlık, varoluş sebebimiz ise üremektir. Programımda ağırladığım doktorlar arasında kadın doğum ve tüp bebek uzmanlarının gördüğü ilgi beni sevindirdi hem de şaşırttı. Giderek artan kısırlık nedeniyle evlat sahibi olmanın zorlaştığını programda defalarca ele aldım. Evlatlarını sağlıklı bir şekilde kucaklarına almanın aile olmanın önemini gördüm. Varoluşa insan mutluluğuna katkı bu bilim dalıyla çalışmalara destek vermekten gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Güncel sorunlara çözümler arandı…

Türkiye’nin tüm bölgelerinden toplam 750 kadın doğum uzmanının kurs ve eğitim görmek üzere katıldığı toplantıda Laparoskopik ve Robotik Cerrahi Kursu, İnfertil hastaların değerlendirilmesi, Ultrasonografik tarama yöntemleri, Endometriozis, Endometriozis kanser ilişkisi masaya yatırıldı. “Robotik cerrahi” hem teorik hem canlı yayın ile hem de ameliyathanede aktif olarak gösterildi. Hasta başında pratik uygulama yapıldı. Embriyoloji ve IVF alanındaki “IMSI-Embryoskop-Vitrifikasyon” gibi yeni teknolojiler Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde workshop şeklinde sunuldu. Ülkemizin önde gelen bilim adamları iki gün süren Acıbadem Kadın Doğum Günleri’nde İnfertilite, Perinatoloji, Endoskopi ve Ürojinekoloji alanlarındaki yenilikleri ve güncel konuları tartıştı, deneyimlerini paylaştı.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.