Kadında Babasal Öğretiler

Kadında Babasal Öğretiler

Kız çocuğu hayatta tanıdığı ilk erkek babasından, etkilenerek erkek imajını belirler. ‘Neden hep böyle adamları buluyorum?’ sorusunu sıklıkla sormaya başladıysanız durun, nefes alın ve düşünün. 

Naz Güneş Mayadağ

Kişisel Gelişim Uzmanı

Kadınının duygusal olarak etkilendiği erkek genellikle babasının özelliklerini taşır. Çünkü her şeyde olduğu gibi romantik ilişkilerde de aileden gelen öğretiler önemlidir.

Bir ilişkinin nasıl yönetileceği, nasıl davranılması gerektiği, nelerin kabul edilebilir, nelerin kabul edilemez olduğu, bir erkeğin nasıl olması gerektiği gibi birçok kalıbı, çocuklukta aile ve onlardan gözlemlediklerimizden öğreniriz.

Her erkek babam gibi mi?

Ebeveynler arasındaki iletişim, ideal kadın-erkek ilişkisinin zeminini oluşturur. Aile içinde kavga veya şiddete dayalı ortam söz konusuysa, bilinçaltının bunu normalleştirmesi veya genellemesi olasıdır. Farkında bile olmadan genelleme yapan kadın zihni, her erkeğin babası gibi olduğunu düşüncesine sebebiyet verebilir.

Hayatta birçok insanla karşılaşma ve tanışmamıza rağmen pek azına karşı duygusal bir çekim hissederiz. Bir mıknatıs gibi bazı insanlara çekildiğimizi hissederiz. Buna sebebiyet veren şey zihnimizdeki kalıplardır. Eğer kafamızda ‘Bütün erkekler aldatır’, ‘Bütün erkekler yalancıdır’, ‘Bütün erkekler kabadır’, gibi kalıplar varsa ya da çocuklukta bunları görerek büyüdüysek, bize bunları sağlayacak insanlara çekiliriz.

Örneğin ilişkilerinde sürekli aldatıldığı söyleyen kadının genellikle kafasındaki kalıp tüm erkeklerin aldatacağı yönündedir. Bilinçaltı kendi doğrularımızı yaşamamızı sağladığından bunu yaşatacak insanlara çekilmemize sebebiyet verebilir.

Ailede öğrenilen kadın imajı da önemlidir.

‘Erkek güçlü kadın sevmez’, ’Erkek çalışan kadın sevmez’, ‘Ev işlerini kadın yapmalıdır’ gibi kalıplarla büyüdüysek, bunlara uymayan davranışlar olduğunda, partneri tarafından yargılanma, yeterli olamama ya da en basit haliyle iyi bir kadın olmadığımızı düşünme olasılığı oluşur.

Peki bu durumda ne yapılmalıdır?

1.) Kalıpları fark etmek

Bir kâğıdı ikiye bölüp, kadın-erkek ilgili bilinen bütün basmakalıp diğer tarafa da bilinç üstünde ideal düşünceleri yazın. Düşünceleri fiziksel olarak görmek ve aradaki farkı anlamak, zihinde oluşturulan sınırları kırmanın ilk adımı olacaktır.

2.) Yeni bakış açıları oluşturmak

Etrafta veya geçmişte, kâğıda yazılan ideal erkek özelliklerini taşıyan birileri mutlaka vardır. Bu kişileri düşünmek-bulmak zihne böyle insanların var olduğunu kanıtlayacak, somut delil sunacaktır. Dolayısıyla kendimize yeni bir bakış açısı sunmuş olacağından, ideal olan insanları fark etme, çekme ihtimali de artacaktır.

3.) Kendini sevmek ve kabul etmek

Hayatta hiçbir konuda genel geçer ideal yoktur. Bu durum ilişkilerde de aynıdır. Dolayısıyla bize toplum veya aile tarafından öğretilen ideal kadın imajı aslında yalnızca onlara ait bir idealdir. Bizim gerçekliğimizi yansıtmıyor olabilir. Eğer başkalarının ideallerine uymuyorsak, bu ideal olmadığımızı değil yalnızca o kişilerle uyumsuz olduğumuzu gösterir. Bu durumda kişinin kendini, kendi özellikleri ile sevmesi ve kendi olmasının güvenli-doğru olan yol olduğunu bilmesi önemlidir. Hiç kimse bir başkası için değişmek veya olmadığı biri gibi davranmak zorunda değildir. Mutluluk, kendine sarılmak ve kendi olabilmekten gelir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.