Aç Uyumak Detoksu Destekler 

Aç Uyumak Detoksu Destekler 

Vücudu geceleri aç bırakmak hücre yenilenmesi (otofaji), vücuttan toksinlerin atılabilmesi yani detoks sürecine destek olur. Öte yandan gün içinde yetersiz beslenme özellikle akşamları daha çok acıkma ve daha yüksek kalorili beslenme uyku kalitesinin düşmesine sebep olabilir.

Beslenme-Diyet Uzmanı Hülya Yiğit

Vücudu geceleri aç bırakmak hücre yenilenmesi (otofaji), vücuttan toksinlerin atılabilmesi yani detoks sürecine destek olur. Uzmanlar güne erken başlama, sabahları belli rutinler oluşturma, en önemlisi karanlıkta uyumanın sirkadiyen ritme katkı sağladığını açıkladı.

Sirkadiyen ritim dünyanın 24 saatte dönüşünün meydana getirdiği aydınlık-karanlık döngüsünün canlılar üzerinde oluşturduğu döngüsel, fizyolojik, davranışsal etkilerdir.

Işık en önemli ritim düzenleyicidir. Vücut kendi ritmini yani hormonlarını gün ışığına göre düzenler. Bu ritmin bozulmaması, ruh-beden sağlığı için uykunun önemi bu noktada devreye giriyor. Güne erken başlamak, sabahları belli rutinler oluşturmak ve en önemlisi karanlıkta uyumak sirkadiyen ritmine en çok katkı sağlayacak uygulamalardır.

Gece beslenme mide-bağırsak şikayetine neden olur

Güne başlarken vücudun işlevleri için daha çok enerjiye ihtiyaç duyulur. Gün sonuna doğru bu enerji ihtiyacı azalacak, vücudun yavaş yavaş dinlenme haline geçecektir. Bu nedenle vücudun enerji ihtiyacını gün içinde karşılamak gereklidir.

Gün içinde yetersiz beslenmek, özellikle akşamları daha çok acıkma, daha yüksek kalorili bir öğün tüketimine bu da vücutta daha çok mide-bağırsak şikâyeti yaratır. Reflü şikayeti olanlar bu konuda daha da dikkatli olmalıdır. Geceleri tüketilen öğünler, gece boyunca sindirimin aktif olmasına ve çoğunlukla uyku kalitesinin de düşmesine sebep olabilir.

Gece yemek yağ depolanması süreçlerini hızlandırabilir

Vücudu geceleri aç bırakmak hücre yenilenmesi (otofaji), vücuttan toksinlerin atılabilmesi yani detoks sürecine destek olur. Akşam yemeğinden sonrasında vücuda ihtiyacından fazla alınan karbonhidrat ve şekerler (meyve şekeri dahil), vücutta kullanılamayacağı için yağ depolanması süreçlerini hızlandırabilir, ilerleyen dönemlerde karaciğer yağlanmasına sebep olabilir. Bu da bel çevresinin artması, yağlanmak anlamına gelir.

Eğer akşamları atıştırmak istenirse, yemek sonrası karbonhidratlı ara öğünler yerine, 8-10 adeti geçmeyen tuzsuz kuruyemiş veya ayran/kefir gibi probiyotik besinleri tercih edilebilir. Uyku kalitesi için yatmadan 4-5 saat öncesinde kafein alımını sınırlamayı da unutmamak gerekir.

Geceleri vardiyalı çalışanlar da uyku saatlerine göre yemeli

Geceleri vardiyalı çalışanlar öğünlerini gün ışığına göre olmasa da uyku saatlerine göre düzenleyebilir. Gün içinde daha az stresli, daha enerjik ve mutlu hissetmek için sirkadiyen ritmi desteklemek zorunludur. Kaliteli uyku, düzenli öğün saatleri ve mümkünse daha az şeker ritmi bulmaya mutlaka katkı sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.