Sakız Çürük Riskini Azaltır

Sakız Çürük Riskini Azaltır

Sakız çiğnemek, tükürük akış hızını artırdığından yıkama özelliği ile çürükten korunmayı sağlar. 

Diş Hekimi Ayça Tarakçı

Sakız çiğnemek de diş çürüğünden korunma yolları arasında yer alır. Beslenme ile diş çürüğü arasında ciddi bir ilişki mevcut. Besinlerin kimyasal-fiziksel yapısı, hazırlanışı, yeme şekli ve sırası diş çürüklerine yol açabilir.

Sert, yapışkan ve kolay erimeyen yoğun karbonhidratların çürük oluşturma potansiyelleri daha fazladır. Sert, lifli ve kokulu yiyecekler ise çürüğe karşı koruyucu rol oynar.
Kızartarak tüketilen yiyeceklerin çürük oluşturma potansiyelleri daha yüksektir.

Besinleri haşlama, yiyecekte daha fazla su kalmasına neden olur. Besinlerin kurutularak tüketilmesi çürük oluşturma potansiyelleri arttıran bir diğer faktördür. Örneğin taze incir daha az çürük oluşturuyorken, kurusu oldukça yüksek bir çürük oluşturma özelliğine sahiptir.
Çürük oluşturma potansiyeli fazla olan içeceğin bardakla içilmesi halinde daha fazla diş yüzeyi etkilenirken, pipetle içilmesi bu etkiyi azaltacaktır. Sık aralarla yiyecek ve içecek tüketmek dişlerde çürük oluşma potansiyelini arttırır. Dişlerin az sıklıkta asit ataklarına maruz kalması diş çürüğü oluşumunu azaltır. Özellikle ara öğünlerde yenen yiyecekler dikkatle seçilmelidir.
Meyveler posası ile tüketilmeli
Diş fırçalanamadığı durumlarda ise su içilmesi veya ağız gargarası yapılması önemlidir. Şekerli besinlerin tüketimi, peynir gibi şekerin oluşturduğu asidi tamponlayıcı gıdalar ile yapılmalıdır. Örneğin kurabiyeyi asitli bir içecekle tüketmek yerine çay ile tüketmek daha uygun olur. Hızlı beslenmenin yerini yavaş beslenme almalıdır. Taze meyvelerin suyunu sıkarak tüketmek yerine meyvenin kendisi posası ile tüketilmelidir.
Sakız çürüğü engeller
Ana öğünlerde yağ içeriğinin zenginliği nedeni ile diş yüzeyleri daha kaygan ve tükürük miktarı daha fazladır. Şekerli yiyeceklerin tek başına öğün olarak tüketilmemeli. Ana öğün sonunda tercih edilmelidir. Ayrıca sakız çiğnemek de diş çürüğünden korunma yolları arasında yer alır. Sakız çiğnemek, tükürük akış hızını artırdığından yıkama özelliği ile çürükten korunmayı sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.