Ağız Nezlesine Aman Dikkat!

Ağız Nezlesine Aman Dikkat!

Yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, döküntülü hastalıklar, diş taşları ve uygun olmayan protez kullanımının, ağızda en sık görülen problemler arasında yer alan ağız nezlesine (ağız içi iltihap türü) neden olabilir. Depresyona bile sebep olan bu hastalığı önlemek için düzenli olarak diş temizliği yaptırmak önemlidir.

Dr. Nihat Tanfer

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı

Ağız nezlesi her yaşta özellikle de iyi beslenmeyen çocuklar, diş çıkaran bebeklerde ve kızamık, suçiçeği, kızıl, kızamıkçık gibi döküntülü hastalıklar sırasında ortaya çıkar. Yetişkinlerde de başlıca nedenleri diş taşları ve uygun olmayan diş protezlerin kullanılmasıdır. Ağız nezlesi, ağızdaki yerleşik bakteri florasının çeşitli durumlara bağlı olarak hastalık yapabilme yeteneği kazanmasından kaynaklanır.

Kızarıklık oluşuyor…

Sindirim bozuklukları, yüksek ateş, örseleyici yiyecekler, sıcak içecekler ve sigara da ağızda bu tip iltihaplara neden olabilir. Sık rastlanan bir başka nedeni de vitamin eksikliğidir.

Ağız nezlesi genellikle ağız boşluğunda kırmızılıkla ortaya çıkar, çoğu kez dil ve dudaklarda yaygın ve tekdüze kızarıklıklar görülür. Hasta, ağzında kuruma ve yanma hisseder. Ayrıca yutma ve çiğneme hareketleri de güçleşir.

Depresyona bile sebep olabilir…

Ağız nezlesinin belirtileri; iştah azalması, nefesin pis kokması, salya artışı, anormal çiğneme hareketleri, yutma güçlüğü, kusma, diş etleri ve ağızda kanama, burun akıntısı, aksırma ve depresyon olarak ortaya çıkar.

Ayrıca evde deterjan ve kimyasal madde gibi tahriş etkisi yüksek maddeleri açıkta bırakmamaya özen gösterilmelidir.

Düzenli aralıklarla diş temizliği yaptırın…

Sistemik hastalıklar dışında oluşan ağız hastalıkları, erken tespit edildiğinde çoğunlukla tedavi edilebilir. Bu tip ağız içi iltihapları, mikrop öldürücü gargaralar kullanılarak tedavi edilebilir. Tedavide, ağrı ve yanma durumunu ortadan kaldıran hafif uyuşturucu ve mikrop öldürücü ilaçlar yararlı olabilir. İltihap, vitamin eksikliğine bağlıysa tedavi, eksik olan vitaminlerin karşılanmasına dayanır. Ancak gecikilmiş vakalarda, özellikle ileri gingivitislerde (diş etindeki enfeksiyon) tam bir iyileşme mümkün olmayabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş temizliği ve ağız kontrollerinin yapılması gerekir. Ağız nezlesinin tedavi edilmemesi daha şiddetli ağız içi iltihaplanmalarına neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.